Wyświetl Pojedyńczy Post
  #3  
Nieprzeczytane 07-05-2009, 14:13
NieDajSieZjescChorobie's Avatar
NieDajSieZjescChorobie NieDajSieZjescChorobie jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Posty: 9
Domyślnie

Witam!

Cytat:
Napisał Janczar

Po pierwsze prawidłowy link do podanej przez Ciebie strony: http://niedajsiezjescchorobie.pl/index.php


Dziękuję. Mój błąd.

Cytat:
Napisał Janczar

W podanym artykule jest wiele nieścisłości, a nawet nieprawidłowości. Oto kilka dla przykładu:

Cytat:
Napisał NieDajSieZjescChorobie
Należy komponować jadłospis tak, by wykorzystać produkty z każdej grupy:

* Produkty zbożowe
* Mleko i przetwory mleczne
* Jaja
* Mięso, ryby, wędliny
* Warzywa, owoce
* Tłuszcze roślinne

Są: wegetarianie, weganie, optymalni itp. Ludzie ci dożywają długich lat w zdrowiu, żywiąc się tylko niektórymi z wymienionych grup produktów.




Oczywiście. Ale mówię o ogólnie zalecanych normach żywienia, a one uwzględniają wszystkie wymienione grupy produktów. Jeżeli chodzi o wegetarian i wegan to oczywiście nie neguje się prozdrowotnych właściwości tych diet. Warto jednak pamiętać, że żeby dobrze skomponować dietę wegetariańską trzeba mieć sporą wiedzę m.in. na temat uzupełniania się aminokwasów. Dietetycy absolutnie nie odradzają diety wegetariańskiej pod warunkiem, że jest właściwie skomponowana i dostarcza wszystkich makro- i mikroskładników w odpowiednich proporcjach.

Cytat:
Napisał Janczar

Cytat:
Napisał NieDajSieZjescChorobie

Ostatni posiłek należy spożyć 1,5-2 godziny przed snem.


Chodzę spać o 23-24 więc mógłbym jeść do 22-ej. Dietetycy zalecają jeść kolację do 19-ej.


Najnowsze zalecenia mówią, że najważniejsze by zjeść posiłek właśnie 1,5-2 godzin przed snem. Trudno żeby człowiek, który kładzie się o 1 w nocy (np. ze względu na pracę zawodową) jadł posiłek o 19. Na pewno nie byłoby to korzystne dla organizmu. Tak więc zalecenie, które przytoczyłeś jest tak naprawdę nieaktualne, ponieważ w przeciągu ostatnich lat towarzystwa żywieniowe starają się dostosować zalecenia do przeciętnego trybu życia człowieka.

Cytat:
Napisał Janczar

Cytat:
Napisał NieDajSieZjescChorobie

Powinno się spożyć co najmniej 1,5- 2 l wody mineralnej na dzień.


Kolejna urban legend. Ilość wody powinna wynikać z indywidualnego zapotrzebowania. Latem i w ciepłym, suchym pomieszczeniu zdecydowanie więcej niż w zimnym i wilgotnym klimacie. I nie wody mineralnej ale źródlanej lub zwykłej przegotowanej kranówy. Z mineralną należy ostrożnie, chyba że uzupełniamy konkretne braki np. sodu, magnezu czy wapna.


Oczywiście zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników: rodzaju pracy, klimatu czy wysiłku fizycznego. Wszystkie zalecenia, które podaje artykuł odnoszą się do przeciętnego człowieka. W takim przypadku 1,5 l wody jest optymalną ilością.

Cytat:
Napisał Janczar

Cytat:
Napisał NieDajSieZjescChorobie

Z kolei osoby z zaburzeniami lipidowymi (np. podwyższony cholesterol, podwyższony poziom trójglicerydów) powinny ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych, cholesterolu i nasyconym kwasów tłuszczowych oraz zwiększyć spożycie błonnika, skrobi oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.


Może tak, może nie. Poczytaj o diecie optymalnej.


Dieta optymalna jest bardzo kontrowersyjnym tematem. W tej chwili ciężko powiedzieć jednoznacznie czy rzeczywiście wpływa korzystnie na profil lipidowy krwi czy jest wręcz odwrotnie z tego względu, że prowadzone badania wykazują różne wyniki.

Cytat:
Napisał Janczar

Cytat:
Napisał NieDajSieZjescChorobie
Jajka (jednak nie częściej niż 4 sztuki na tydzień)

Od wielu lat jadam znacznie więcej jaj tygodniowo. Nowoczesna dietetyka zwróciła honor jajkom. Potęgę Anglii stworzyły podobno jajka na bekonie.


Jak wskazują badania jajka nie podnoszą poziomu cholesterolu u osób z prawidłowym lipidogramem. Natomiast u osób z zaburzeniami lipidowymi nadmierne spożycie jaj bardzo często powoduje pogorszenie profilu lipidowego.

Cytat:
Napisał Janczar

Jednym z najważniejszych aspektów zdrowego odżywiania jest prawidłowe łączenie potraw. Tzw. "dieta rozdzielna", nie jako sposób na schudnięcie ale jako sposób prawidłowego odżywiania się.
W sprawach prawidłowego odżywiania ukazuje się tyle sprzecznych doniesień, że wielu ludzi gubi się w tym temacie, a efekty widać w zatłoczonych przychodniach lekarskich.

I tutaj zgadzam się z Panem całkowicie. W tej chwili można powiedzieć, że poruszamy się po omacku, ponieważ nauki żywieniowe tak naprawdę dopiero się rozwijają. Dlatego też ciężko zająć stanowisko w sprawach takich diet jak rozdzielna, Atkinsa czy Kwaśniewskiego. Nie istnieją ciągle dowody naukowe potwierdzające prawdziwość poglądów autorów tych diet, zaś przynajmniej część uznanych zaleceń żywieniowych stoi w sprzeczności z tymi poglądami.

Zalecić na pewno należy zdrowy rozsądek w trakcie stosowania rozmaitych diet. Częstym problemem jest to, że w starszym wieku wiele osób ma diety mało urozmaicone oraz z różnych powodów nie dostarcza wystarczającej ilości składników odżywczych do organizmu. Tym powodem może być problem z jedzeniem jak i bardzo częsty brak apetytu. W tym kontekście należy też zwrócić uwagę na dietę rozwiązującą te problemy oraz uważać by nie wystąpiło niedożywienie, które może być groźne dla zdrowia i życia.

Cytat:
Napisał Janczar

Pozdrawiam,
Czarek

Pozdrawiam, dziękuję za ciekawą wypowiedź i zapraszam do dalszej dyskusji
Odpowiedź z Cytowaniem