Wyświetl Pojedyńczy Post
  #10  
Nieprzeczytane 15-12-2009, 23:40
karab karab jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Posty: 25
Domyślnie

Marbello, zgadzam się, że to są stereotypy na temat Seniorów. Niestety również w nauce pokutowały one przez lata. W tej chwili odchodzi się od tego na rzecz teorii o rozwoju człowieka przez całe życie. Moje badania wpisują się w ten nurt. Ich celem jest udowodnienie, że aktywność (ja konkretnie koncentruję się na aktywności edukacyjnej) sprzyja dobremu funkcjonowaniu poznawczemu (lepszej pamięci, uwadze, mądrości życiowej). Takie badania dają podstawę do dalszej pracy nad metodami wspomagania Seniorów, którzy mają problemy np. z pamięcią z powodu różnych chorób charakterystycznych dla tego wieku (np. choroba Alzheimera). Takie dane stanowią również wsparcie naukowe tego, o czym mówisz - że Seniorzy są grupą aktywnie się rozwijającą, z mnóstwem zainteresowań. Może to być pomocne, jak sądzę, w zmienianiu stereotypów, ale także pomóc tworzyć nowe miejsca, w których Seniorzy będą mogli spędzać czas, rozwijać się, sprawić, że osoby starsze, które chcą być jeszcze aktywne zawodowo (np. profesorowie - to środowisko jest mi akurat znane, dlatego o nim wspominam) nie będą musieli rezygnować ze swojej pracy, a np. w tej chwili wykładowcy są zobligowani do opuszczenia murów uczelni po osiągnięciu pewnego wieku, mimo iż nie jest to do końca zasadne. Nie wiem, czy podzielacie moją opinię, ale wydaje mi się, że pewne fakty potwierdzone naukowo nabierają dodatkowej mocy, poza tym to chyba ważne, żeby w społeczeństwie mimo wszystko stawiającym mocno na "młode siły" pokazywać, że osoby starsze odgrywają ważną rolę i warto o nich mówić, pisać, interesować się nimi.
Odpowiedź z Cytowaniem