Wyświetl Pojedyńczy Post
  #10  
Nieprzeczytane 08-12-2011, 12:42
Vika Vika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Polska
Posty: 6 233
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bona
Vika -leczę się na osteoporozę ładnych parę lat. Od roku przyjmuję Bonvivę ale w tabletkach ( 1 tab. na miesiąc). Czekam już prawie rok żeby dostać się do szpitala w Krakowie na zastrzyki z Bonviwy. Lekarstwa na osteoporozę niekorzystnie wpływają na mój żołądek ale nie mogę się dostać na te zastrzyki. Jeżeli masz taką możliwość to radzę skorzystaj z niej. a ponadto nie rozwalisz sobie żołądka.
Moja kuzynka brała przez dwa lata ten lek właśnie w zastrzykach (na poprawę wyników ponoć trzeba tyle czekać) i bardzo jej pomogły

Drążę ten temat,bo mam problemy, nie uprzedzono mnie o tym co cytuję poniżej. Może Ty Bono wiesz o tym, że nie można przeprowadzać inwazyjnych zabiegów stomatologicznych, ja niestety nie wiedziałam, choć przezornie mówiłam stomatologom o leczeniu osteoporozy.
Nadal jestem w rozterce, byłam tylko u stomatolog, zaleciła masaż Sacholem,ale problem nie ogranicza się tylko do jamy ustnej,trzeba jeszcze konsultacji innych specjalistów,nie mam już sił, nie wychodzę prawie z domu.
M.in. Bonviva należy do grupy bifosfonianów,znalazłam kilka stron na temat ich działania, cytat z jednej ze stron;

http://www.eonkologia.pl/Bifosfonian...2682-2302.html
>Przed włączeniem leczenia bifosfonianami należy każdorazowo przeprowadzić badanie stomatologiczne oraz sanację jamy ustnej. Stomatolodzy powinni starannie usuwać wszelkie ogniska zakażenia w obrębie jamy ustnej przed lub w ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia stosowania bifosfonianów. W trakcie terapii należy zaniechać ekstrakcji zębów, wprowadzania implantów, a inne interwencje stomatologiczne należy przeprowadzać bardzo ostrożnie. Powinno się unikać rozległych zabiegów chirurgicznych [8]. W przypadkach, kiedy wystąpiła martwica kości szczęk podczas leczenia bifosfonianami, ewentualny zabieg stomatologiczny może pogorszyć stan miejscowy [13, 14]. Profilaktycznie zaleca się zaprzestanie podawania bifosfonianów na przynajmniej 3 mies. przed jakimikolwiek inwazyjnymi procedurami stomatologicznymi, co pozwala na przywrócenie czynności osteoklastów oraz ograniczenie warunków sprzyjających rozwojowi drobnoustrojów [8, 13, 14]. Nie jest jasne, czy należy zalecać odstawienie bifosfonianów przed planowaną ekstrakcją zęba. Wydaje się to mało uzasadnione, ze względu na powolne uwalnianie bifosfonianu z kości, czego konsekwencją jest to, że końcowy czas półtrwania leku w organizmie wynosi nawet ok. 10 lat [2, 24]. W każdym przypadku należy dokonać oceny stanu klinicznego pacjenta i rozważyć stosunek ryzyka do korzyści. Jeżeli jest to możliwe, należy dążyć do leczenia zachowawczego zębów, a nie ich usuwania u chorych przyjmujących bifosfoniany [15, 16]. Ważne jest, aby przed planowanymi zabiegami ekstrakcji zębów lekarze stomatolodzy w wywiadzie uwzględniali pytanie o ewentualną terapię bifosfonianami. Należy pamiętać o możliwościach działania niepożądanego bifosfonianów i zalecać pacjentom sanację uzębienia przed rozpoczęciem przewlekłego leczenia bifosfonianem oraz utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej. Profilaktyka stomatologiczna jest konieczna, ponieważ występowanie martwicy kości szczęk często wiąże się z przeprowadzonym zabiegiem z zakresu chirurgii szczękowej, np. ekstrakcją zęba [25]. U osób leczonych bifosfonianami planowane zabiegi stomatologiczne, ze szczególnym uwzględnieniem zabiegów chirurgicznych, należy wykonywać po uprzednim przygotowaniu z zastosowaniem profilaktycznej antybiotykoterapii [23]. <"

Tyle w skrócie z obszernego artykułu, a realia leczenia są zupełnie różne.
Dopiero tydzień po ekstracji zęba, zlecono mi antybiotyk i ketonal,bo b.cierpiałam.Minęło 6 miesięcy, i nadal boli, pojawiły się zewnętrzne zmiany. W dodatku,choć nie wiem czy ma to związek zaczęły mnie b.boleć stawy kolanowe. Chyba Babciajana dobrze zrobiła pozostając przy samym wapnie,gdyby nie doszło do tak zaawansowanego stadium, pewnie zrobiłabym to samo, a teraz to już nie wiem co robić.
Szukam bezskutecznie jakiegoś forum czy stowarzyszenia ludzi z podobnymi problemami, jak dotąd jestem z tym zupełnie sama.
__________________
„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”Mały Książę
http://www.okruszek.org.pl/
https://www.pajacyk.pl/
https://polskieserce.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem