Wyświetl Pojedyńczy Post
  #1445  
Nieprzeczytane 31-01-2023, 23:44
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 543
Domyślnie

Witam !

Dragonfly (Ważka)



NASA planuje wysłanie na Tytana (księżyc Saturna) - dron.
Będzie to pierwsza w historii misja kosmiczna składająca się wyłącznie z urządzenia latającego.

Start planowany jest na rok 2026 (2027r.), lądowanie – na 2034.


Przypominajka

Przypomnę że, już mamy dron (helikopter, śmigłowiec) na innej planecie. Jest nim oczywiście Ingenuity, który wraz z łazikiem Perseverance przyleciał na Marsa w lutym 2021roku.

Po ogromnym sukcesie marsjańskiego helikoptera Ingenuity, który wykazał, że można latać w rzadkiej atmosferze naszej sąsiedniej planety, NASA planuje kolejne misje wiropłatów.

Mechaniczna Ważka NASA (Dragonfly) testuje oprzyrządowanie nad kalifornijską pustynią.

Misja Dragonfly ma zbadać Tytana, księżyc Saturna.
Za projektem „Ważki” stoi dr Elizabeth „Zibi” Turtle z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. – Tytan jest kosmicznym laboratorium. Kuchnią, w której warzą się składniki pierwotnej zupy życia. Właśnie dlatego chcemy tam polecieć. A konkretnie to nad nim polatać, dzięki dronowi i możliwościom rozszerzonej rzeczywistości – powiedziała dr Turtle.


Ze względu na ogromną odległość dzielącą Ziemię i Tytana, Ważka będzie musiała poruszać się autonomicznie. Łaziki marsjańskie są sterowane z Ziemi. Jednak czas przesyłu danych między Ziemią a Tytanem waha się od 1 do 1,5 godziny w jedną stronę, co wyklucza sterowanie z Ziemi.

W wyznaczaniu trasy mają pomóc dronowi algorytmy sztucznej inteligencji (SI).

Wszystko, co wiemy o powierzchni tego księżyca, zawdzięczamy misji sondy Cassini. Przybyła ona do układu Saturna, by zbadać samego gazowego olbrzyma i jego charakterystyczne pierścienie, a przy okazji też otaczające go księżyce.
Już wówczas szczególne zainteresowanie naukowców budził Tytan. Aby zbadać ten księżyc, stworzono lądownik Huygens. Lądownik przesłał na Ziemię 350 zdjęć. Pokazał nam odległy, ale podobny do naszego świat : góry, rzeki, doliny i jeziora.

Do powierzchni Tytana dociera niewiele światła słonecznego. Dlatego sonda nie może polegać na panelach fotowoltaicznych. Energii dostarczą jej zasilacze izotopowe.

– Z punktu widzenia technologicznego Dragonfly nie jest przełomowa. Wszystkie użyte w niej rozwiązania zostały już wielokrotnie przetestowane. Nowatorskie jest ich połączenie, a przede wszystkim użycie napędu śmigłowego. Dopiero to daje naprawdę wyjątkowe możliwości – mówi dr Turtle.

Tytan przypomina Ziemię sprzed czterech miliardów lat.
– Nasz dron odwiedzi świat pełen organicznych cząsteczek – cegiełek, z których na Ziemi narodziło się życie. To pozwoli nam dowiedzieć się więcej o prapoczątku procesów życiotwórczych – mówi zaangażowany w projekt dr Thomas Zurbuchen, astrofizyk z NASA.


Przypominajka
Pamiętamy sondę Cassini , która po 20 latach badania Saturna została skierowana na planetę i spłonęła, stając się jej częścią.

*
W lipcu 2004 roku Cassini dotarła do Saturna i stała się pierwszym sztucznym satelitą Saturna.
Cassini do Saturna leciała z lądownikiem-Huygens którego, w styczniu 2005r. odłączyła nad Tytanem.

Początek misji Cassini to rok 1997.
Koniec Cassini to 15 wrzesień 2017r.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem