Wyświetl Pojedyńczy Post
  #9  
Nieprzeczytane 27-01-2018, 18:51
zCentrum's Avatar
zCentrum zCentrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Polska
Posty: 506
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jesion
Jakiej treści, do kogo konkretnie kierowany – nie wiemy (próbowałem coś znaleźć na ten temat w internecie, ale bez powodzenia).
Przytaczam końcowy akapit ...
cały tekst w takim samym stylu.

PRZEKRÓJ Nr 380 z 20 lipca 1952 roku
WITAJĄ ZLOT
Cały kraj wita serdecznie Zlot Młodych Przodowników - budowniczych Polski Ludowej. Oto dwie wypowiedzi o Zlocie udzielone ,,Przekrojowi” przez przedstawicieli starszego pokolenia przyjaciół i wychowawców młodzieży: wypowiedź znakomitego uczonego profesora U. J. dr Tadeusza Sinki, wychowawcy wielu pokoleń studentów, i glos Kornela Makuszyńskiego, którego twórczość pisarska tak blisko i serdecznie związana jest z młodzieżą.

Kornel Makuszyński:
"Przekrój" twierdzi, że i ja powinienem przywitać drukowanym okrzykiem ten wspaniały Zlot młodych Polaków, albowiem mam pośród nich niepoliczonych i zaprzysięgłych przyjaciół. "Przesada jest matką poezji", słabość ludzka chętnie jednak wierzy w milą przesadę. Przeto jestem na Zlocie. Gdybym umiał śpiewać, odśpiewałbym uroczystą kantatę, ale że śpiewam jak podhalański baran, więc im tylko posyłam te słowa. Staram się tak je rysować, aby każde słowo miało doskonały kształt serca. Piszę do nich słonecznym promieniem. Niech im to słońce nieprzerwanie świeci i niech karmi jasnością ich rozgorzałe dusze. Niech jak najdłużej będą młodzi tą promienistą młodością, na której widok Słowacki zawołałby po raz drugi: - ,,0, tylko taką młodość nazwać piękną
!...".


…………………………..
Tadeusz Sinko (1877-1966); filolog klasyczny, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk.
__________________
Janusz
.......................................
„Ani smuć się zanadto, ani wesel za szybko.
Jedno i drugie zawsze na nas czeka”
Odpowiedź z Cytowaniem