Wyświetl Pojedyńczy Post
  #41  
Nieprzeczytane 18-09-2016, 10:55
stachwody's Avatar
stachwody stachwody jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Ciechocinek
Posty: 12
Domyślnie lecznicze liczenie do trzynastu

Lecznicze liczenie do trzynastu.
Za sprawą utworzonego w pałacu Targon w Ciechocinku klubu miłośników gier logicznych , którego podwoje otwarte są dwa razy w tygodniu w środy i czwartki dla wszystkich zainteresowanych kryje się nie tylko rozrywka, ale i metoda terapeutyczna, niezwykle przydatna i skuteczna w leczeniu i spowalnianiu fizjologicznego wygaszania zdolności myślowych wśród seniorów.
Mówiąc bez ogródek – gry logiczne, angażujące i gimnastykujące, wypoczywające zazwyczaj na zasłużonych emeryturach nasze umysły – hamują demencję.
Jednym z najbardziej skutecznych i przyjemnych zarazem narzędzi terapeutycznym tej metody – jest gra w brydża.
Brydż wywodzi się od wcześniejszej gry zwanej wistem, która pojawiła się w Anglii w XVI wieku. W wista najchętniej jednak grano w Ameryce, powstawały liczne jego odmiany, a w roku, bodajże 1882 w Rosji, tak, tak … w Rosji( chociaż niektórzy twierdzą, że w Egipcie) wymyślono wersję wista zwaną później brydżem.
W brydżu gra się w systemie robrów, składających się z dwóch partii. Gracze tworzą dwie, rywalizujące z sobą pary. Partnerzy grają na wspólny wynik. Osoby z tej samej pary siedzą naprzeciwko siebie. Gracze w brydżu są oznaczani stronami świata: N (północ), E (wschód), S (południe) i W (zachód) Każde rozdanie składa się z następujących faz: rozdania kart licytacji rozgrywki, podliczenia lew i dokonania zapisu
W każdym rozdaniu, w czasie rozgrywki, jeden gracz jest rozgrywającym. Jego partner nazywamy jest dziadkiem i nie bierze czynnego udziału w grze . Para przeciwna nazywana obrońcami . Celem rozgrywającego jest ugranie kontraktu, tj. wzięcie wylicytowanej liczby lew. Obrońcy starają się mu to uniemożliwić, względnie zminimalizować liczbę wygranych lew.
Do gry w brydża potrzebna jest co najmniej jedna, pełna talia kart. Hierarchia kart w brydżu jest następująca (od najstarszej): A, K, D, W, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2. Przed pierwszym rozdaniem gracz siedzący z lewej strony rozdającego tasuje karty, z kolei rozdający potasowaną talię podaje graczowi siedzącemu z jego prawej strony, aby mógł ją przełożyć. Następnie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, rozdaje każdemu graczowi 13 kart, rozpoczynając od siedzącego na lewo od niego i rozdając każdemu po jednej. Łącznie daje to liczbę 52 kart. Ponieważ potasowanie i rozdanie takiej liczby kart trwa długo, to zwykle w brydża gra się dwiema taliami o różnych wzorach koszulek. Rotacja rozdającego również następuje zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jak z tego opisu wynika, zasady są proste i logiczne, ale cała tajemnica skutecznego ataku i obrony w brydżu polega na liczeniu do 13, śledzeniu każdej karty, która brała udział w grze i wyobrażeniu sobie co u rozgrywającego i partnera jeszcze w ręku pozostało. Musimy zatem wytężać naszą pamięć, ćwiczyć ją, gimnastykować i pobudzać wyobraźnię i to są właśnie owe leczące, chroniące nasz umysł przed otępieniem elementy terapeutyczne - metody wdrażanej przez Łazienki II Resort Medical & Spa.
Istniejący od prawie roku Klub Miłośników Gier Logicznych , przyjaźnie zaprosił do swoich zajęć nie tylko kuracjuszy i mieszkańców naszego miasta ,ale też studentki i studentów Sekcji Brydżowej Uniwersytetu dla Aktywnych w Ciechocinku. Z wielkim tedy zapałem poddają się oni tej kuracji, nie zważając nawet na przynależne studentom wakacje. Starostą Sekcji jest emerytowana nauczycielka matematyki pani Krystyna Korzeniowska. Średnia zaś wieku studentek i studentów wynosi 75 lat. Wśród nich są osoby, które pamiętają czasy, kiedy to Ciechocinek był, ze szczególnym upodobaniem nawiedzany przez adwokatów, lekarzy, a także przedstawicieli, jak to się wtedy mówiło ‘prywatnej inicjatywy” z Warszawy i Łodzi . Między innymi i po to, aby w kawiarni Bristol w Parku Zdrojowym, czy w innych nastrojowych miejscach - zagrać w brydża ze znanym aktorem komediowym Adolfem Dymszą, czy gwiazdą przedwojennych i powojennych kabaretów „Lopkiem” Krukowskim.


Stanisław Wodyński
Załączone Grafiki
File Type: jpg klub brydżowy.jpg (58.1 KB, 5 wyświetleń)
Odpowiedź z Cytowaniem