Wyświetl Pojedyńczy Post
  #27  
Nieprzeczytane 27-02-2010, 21:42
sellenhel's Avatar
sellenhel sellenhel jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Miasto: Lubsko,Lubuskie,Polska
Posty: 24 806
Domyślnie

Halinko mówisz i masz

Kasza gryczana - przepis podstawowy
Sposób gotowania kaszy jest tak banalny, że naprawdę nie wiem, czemu tyle ludzi gotuje kaszę w woreczkach... Przecież to ogromne marnotrawstwo mikroelementów - mnóstwo wartościowych składników jest wypłukiwanych i wylewamy je z wodą. Po co??
W taki sam sposób można gotować kaszę gryczaną pół na pół z jęczmienną - szczególnie dobre dla tych, którzy za gryczaną nie przepadają. A to taka zdrowa i smaczna kasza!

Składniki: dla 2 osób
kasza gryczana - jedna szklanka
woda - 2 szklanki
sól - płaska łyżeczka

ew. olej lniany
Przygotowanie: do 15 min.

Gotuję kaszę w stalowym garnku z podwójnym dnem. W innych też nie powinno być problemów.

Do osolonej, gotującej się wody wrzucamy kaszę, mieszamy. Kiedy woda ponownie się zagotuje zmniejszamy gaz (ale nie na minimum) i uchylamy minimalnie pokrywkę.

Uwaga: nie mieszamy kaszy w trakcie gotowania! Tak samo jak przy gotowaniu ryżu, między ziarenkami utworzą się kanaliki, którymi będzie uchodzić gorące powietrze, co pozwoli na samoregulację temperatury przy dnie. Woda zapobiegnie z kolei przypalaniu. To naprawdę działa! Jeśli jednak spanikujemy i zaczniemy mieszać kaszę, będziemy już musieli mieszać cały czas, co chwila, aż kasza się ugotuje. Inaczej na pewno się przypali.

Po kilkunastu minutach (10-12), kiedy kasza jest prawie ugotowana, możemy "wykopać" w jednym miejscu dołek i sprawdzić czy nie zostało za dużo wody. Jeśli tak, zdejmujemy przykrywkę i minimalnie zwiększamy gaz. Pod koniec możemy zacząć mieszać, żeby woda szybciej odparowała, a kasza się nie rozgotowała. Jeśli natomiast widzimy, że woda się wygotowała, a kasza jeszcze nie jest gotowa, wystarczy dolać trochę wody (w praktyce nigdy nie musiałam tego robić).

Teoretycznie kasza gotuje się 15 minut, ale mi zawsze wychodzi kilka minut mniej.

Jeśli ktoś nie ma garnka z podwójnym dnem to można ugotować w kąpieli wodnej,Pierwszą fazę rozklejania robimy w garnku właściwym a potem wkładamy ten mniejsze garnek do większego garnka z gotującą się wod i na wolnym ogniu utrzymujemy wrzenie wody,kasza się pięknie rozkleja i nie przypali się.
Odpowiedź z Cytowaniem