Wyświetl Pojedyńczy Post
  #3  
Nieprzeczytane 17-03-2013, 13:51
Brotiar's Avatar
Brotiar Brotiar jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2013
Posty: 3
Domyślnie

17 marca przypadają rocznice urodzin dwóch spośród wielkich twórców przebojowych piosenek powstałych w okresie międzywojennym. Tego dnia urodzili się: kompozytor Artur Gold oraz autor tekstów Andrzej Włast.
Korzystając z okazji wspólnego jubileuszu urodzin, pragniemy w tym dniu przybliżyć ich dzisiejszym odbiorcom prezentując utwór ich autorstwa, a zagrany przez zespół Makabunda - "Szkoda twoich łez" .

Artur Gold - ur. 17 marca 1897 w Warszawie, zamordowany w 1943 w Treblince. Kompozytor i skrzypek, wraz z Jerzym Petersburskim i bratem Henrykiem Goldem prowadził orkiestrę w teatrzyku Qui Pro Quo. Skomponował wiele przebojowych piosenek m.in.: "Jesienne róże", "Przy kominku", "Szkoda twoich łez", "Czarne oczy"', "Ach te cyganki".

Andrzej Włast - właśc. Gustaw Baumritter, pseud. art. Willy, ur. 17 marca 1895 w Łodzi, zm. w 1942 lub 1943 w warszawskim getcie. Polski poeta, librecista i autor ponad 2000 piosenek. W okresie dwudziestolecia międzywojennego współpracował z licznymi teatrami i kabaretami. W 1930 roku, z inicjatywy Andrzeja Własta, odbył się konkurs na polski odpowiednik słowa szlagier – zwyciężyło określenie przebój.
Był autorem najbardziej popularnych piosenek dwudziestolecia międzywojennego, takich jak: "Całuję twoją dłoń, madame", "Ja nie mam co na siebie włożyć", "Jesienne róże", "Szkoda twoich łez", "Rebeka" (O mój wymarzony, o mój wytęskniony), "Przy kominku", Tango andrusowskie", "Tango milonga", "Titina", "U cioci na imieninach".

https://soundcloud.com/makabunda/mak...koda-twoich-ez


.................................................. ..................................
www.makabunda.pl
Odpowiedź z Cytowaniem