Wyświetl Pojedyńczy Post
  #2  
Nieprzeczytane 05-03-2008, 20:42
alja9 alja9 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 276
Domyślnie

Cytat:
zwłóknienie płuc
Klasyfikacja narządowa
pulmonologia
Ukł. oddechowy
Objawy
Początkowo występuje duszność wysiłkowa, osłabienie, zmęczenie. W miarę postępów choroby pojawia się duszność spoczynkowa oraz znaczne przyśpieszenie, skrócenie i spłycenie oddechu. W trakcie próby maksymalnego nabrania powietrza do płuc dochodzi do gwałtownego zatrzymania wdechu. Objawom tym towarzyszy przewlekły, suchy, podrażnieniowy kaszel.
Badania dodatkowe
Podstawowe
- laboratoryjne: morfologia krwi z rozmazem krwinek białych, OB, proteinogram, mocznik, kreatynina, jonogram (sód i potas, wapń w surowicy), cukier we krwi, mocz b. ogólne
- RTG klatki piersiowej
- EKG
Specjalistyczne
- Próba tuberkulinowa
- Brochoskopia z pobraniem wycinka (biopsja) oskrzela
- Posiew plwociny
- Spirometria
- Badanie mechaniki oddychania
Opis choroby
Definicja choroby
Zwłóknienie płuc jest końcowym stadium różnych chorób, które prowadzą do uszkodzenia tkanki śródmiąższowej płuc. Przewlekły stan zapalny tkanki śródmiąższowej płuc doprowadza do rozplemu włókien łącznotkankowych i zwłóknienia płuc. Płuca tracą swoją elastyczność, zmniejsza się ich pojemność oddechowa. Istnieje ponad 130 różnych chorób, które doprowadzają do zwłóknienia płuc.
Znane przyczyny włóknienia to: przewlekłe narażenie na szkodliwe gazy i pyły, przewlekłe stany zapalne, napromienianie okolicy klatki piersiowej (np. radioterapia nowotworów), choroby reumatoidalne (toczeń układowy, reumatoidalne zapalenie stawów), sarkoidoza, gruźlica, przewlekła niewydolność nerek i przewlekła niewydolność krążenia.
W 50% przypadków nie udaje się ustalić bezpośredniej przyczyny włóknienia płuc - wówczas rozpoznawane jest samoistne śródmiąższowe włóknienie płuc.
Występowanie
- choroba występuje rzadko
- nie ma związku z płcią
- szczyt zachorowań przypada między 40 a 50 rokiem życia
Co sprzyja zachorowaniu - czynniki ryzyka
W samoistnym śródmiąższowym włóknieniu płuc czynniki genetyczne oraz infekcje wirusowe dotyczące tkanki płucne.
Choroby współistniejące lub sprzyjające wystąpieniu tej choroby
Patrz wyżej.
Powikłania choroby
- przewlekła niewydolność oddechowa
- przewlekłe serce płucne
Rokowanie
Zależy od przyczyny wywołującej zwłóknienie płuc, w samoistnym śródmiąższowym włóknieniu płuc stosowane leczenie w sposób zdecydowany wydłuża życie.
Leczenie
Postępowanie ogólne
- unikanie szkodliwych pyłów i gazów
- unikanie przeziębień
- całkowite zaprzestanie palenia tytoniu
Dieta
Ruch, rehabilitacja
Rodzaj wykonywanego wysiłku fizycznego w zwłóknieniu jest dostosowany do możliwości pacjenta (wiek i stopień zajęcia płuc), najczęściej zaleca się niezbyt intensywne wysiłki fizyczne, które nie powodują dużej duszności.
Leczenie chirurgiczne
Nie stosuje się rutynowo, w skrajnej niewydolności oddechowej w grę wchodzi przeszczep płuc, zabieg wykonywany bardzo rzadko, obarczony dużym ryzykiem około i pooperacyjnym.
Leki bez recepty
Leki na receptę
Ściśle według wskazań lekarza, nie należy samemu przerywać stosowanego leczenia.
Paraleki
Gdzie się leczyć?
Rozpoznanie -pulmonolog (na podstawie specjalistycznych badań dodatkowych).
Leczenie - pulmonolog (choroba wymaga specjalistycznej diagnostyki).
Leczenie szpitalne
W niektórych przypadkach na początku leczenia - pobyt w szpitalu ma najczęściej na celu precyzyjne ustalenie rozpoznania chorobowego, w przypadku zaostrzenia objawów niewydolności oddechowej. Celem leczenia infekcji opornych na stosowanie w domu preparaty.
Medycyna alternatywna
Specjalne

ze strony: http://209.85.135.104/search?q=cache...ient=firefox-a

albo:



Cytat:
Zwłóknienie płuc

Opracował: lek. Konstanty Szułdrzyński

Na czym polega zwłóknienie płuc?
Zwłóknienie płuc polega na zwiększeniu ilości tkanki włóknistej w płucach. Fakt ten ma dwojakiego rodzaju konsekwencje. Po pierwsze, odkładanie się tkanki włóknistej pogarsza wymianę gazową w płucach, utrudniając dyfuzję. Po drugie, zwiększenie ilości tkanki włóknistej zmniejsza podatność (elastyczność) płuc. W sumie w wyniku zmian zwłóknieniowych postępuje utrudnienie oddychania, a w końcu rozwija się niewydolność oddechowa, czyli zmniejsza się ilość tlenu dostarczanego do tkanek ustroju.

Jakie są rodzaje zwłóknienia płuc?
Zwłóknienie płuc może występować jako samodzielna jednostka chorobowa (pierwotne zwłóknienie płuc). Często jednak stwierdza się zwłóknienie wtórne, stanowiące jeden z objawów innych chorób (np. zapalenia skórno-mięśniowego) lub rozwijające się wskutek działania leków, substancji chemicznych oraz napromieniowania. Na podstawie wyników badania wycinków płuca pod mikroskopem (badanie histologiczne) rozpoznaje się kilka rodzajów zwłóknienia płuc, różniących się przebiegiem i rokowaniem.

Jak rozpoznaje się zwłóknienie płuc?
Zwłóknienie płuc rozpoznaje się na podstawie badań obrazowych - tomografii komputerowej wysokiej rozdzielczości - oraz na postawie badań czynności płuc - spirometrii, pletyzmografii i badania dyfuzji. Ostateczne rozpoznanie ustala się na podstawie badania histologicznego wycinka płuca pobranego podczas bronchofiberoskopii, wideotorakoskopii lub innych zabiegów diagnostycznych.

Na czym polega leczenie zwłóknienia płuc?
Leczenie zwłóknienia płuc jest trudne i długotrwałe. Zazwyczaj stosuje się leki immunosupresyjne, to znaczy osłabiające czynność układu immunologicznego (odpornościowego). Istotną rolę w terapii odgrywają steroidy. W zaawansowanym stadium choroby pacjentom należy podawać tlen.

Jakie jest rokowanie w zwłóknieniu płuc?
Przebieg choroby zależy od jej rodzaju oraz od skuteczności stosowanych leków. Pomiędzy chorymi występują znaczne różnice: u części chorych zwłóknienie rozwija się latami, a w niektórych przypadkach postępuje szybko i w krótkim czasie może stanowić zagrożenie dla życia.

Podsumowanie

1. Zwłóknienie płuc to poważna choroba, polegająca na zwiększeniu ilości tkanki włóknistej w płucach.
2. Zwłóknienie płuc prowadzi do niewydolności oddechowej, czyli zmniejszenia ilości tlenu dostarczanego do organizmu.

ze strony: http://209.85.135.104/search?q=cache...ient=firefox-a
Odpowiedź z Cytowaniem