Wyświetl Pojedyńczy Post
  #17  
Nieprzeczytane 10-05-2009, 22:20
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie Przeczytałem - Kazimierz Brandys w "Miesiące. 1982-1987"

Cytat:
Napisał z centrum
1989 - Maj
Charakterystyczne zdanie Kisiela, zapisane w "Miesiącach" Brandysa, jeszcze w stanie wojennym: "Ja się dobrze czuję pod okupacją. Okupacja mi służy".

Trzeba przeczytać "Miesiące" Mariana Brandysa.
tak zanotował mieszkając w Paryżu: Sierpień 1983 - "Przyjechał Stefan Kisielewski. Zerknął na mnie: - Dobrze panu z tą siwizną. - Sam nic się zmienił. Pytam go, jak żyje w Warszawie. - Nieźle. Ja to lubię. Stalinizm też lubiłem. W ogóle lubię okupację.. - Poznałem go w 1940, jadaliśmy obiady w literackiej stołówce na Foksal. Obaj wzięliśmy się w tym czasie do pisania powieści. Po wojnie obaj zaczęliśmy drukować, ja w „Kuźnicy”, on w „Tygodniku Powszechnym”. Teraz Kisiel mi komunikuje, że czytał „Miesiące”. - Jestem przeciwny. Leży pan na tapczanie, patrzy pan w sufit i jęczy. Co z tego? - Znowu na mnie zerka, trochę złośliwie, z ciekawością, i nie przestaje być mi sympatyczny.

Otóż pewne jest dla mnie, że obydwaj, Kisiel ze swoim chi, chi, które czasem mnie drażni, i ja z moimi jękami, które jego irytują, wpadliśmy w ten sam worek, w polski worek z historią, i nasza sytuacja, mimo różnic, jakie nas osobiście dzielą, jest dokładnie tak samo pod psem
."
Odpowiedź z Cytowaniem