Wyświetl Pojedyńczy Post
  #9314  
Nieprzeczytane 17-01-2021, 13:34
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 415
Domyślnie

Cytat:
Napisał elizka
Dzień dobry miłośnikom ogrodów i Lulce gospodyni tego uroczego wątku.

Ja z prośbą o pomoc w rozpoznaniu dziwnych narośli na gałęziach naszej 20 letniej jodle kalifornijskiej.
Przyniosłam teraz zimą, na stroik kilka gałązek i zobaczyłam takie oto "dodatki"

Jest tego dużo w rożnych miejscach.
Zerwałam i tak wyglądają na tacy :



To jest miękkie i łatwo się kruszy. Nie widzę oznak życia.
Latem naszą jodłę zaatakowała czarna mszyca.Wyglądało to przerażająco - ilość i ruchliwość owadów była rzucająca na kolana.
Oprysk okazał się skuteczny, potem deszcz zmył pozostałości. Gałęzie były czyste.

Nie wiem czy ta mszyca w ten sposób przypadkiem nie zimuje?

Nie znalazłam w sieci podobnych okazów.

Jeśli ktoś wie,bardzo proszę o podpowiedź.

Lulko, nie pogniewaj się proszę ,że wjechałam do Twojego ogrodu z takimi problemami.

Pozdrawiam serdecznie.

Witaj elizko
Wprawdzie zamknęłam już ten wątek, ale chcę Ci pomóc i szukam, jaka może być przyczyna dziwnych narośli na jodle kalifornijskiej.
Na pozór wyglądają jak male szyszki, ale zdrowe szyszki tej jodły wyglądają nieco inaczej.
Znalazłam opis szkodnika, który nazywa się szyszeń pospolity i jest niepokojąco podobny to tych na Twoim zdjęciu,
popatrz tutaj
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szysze...511019434).jpg

Poczytaj tutaj i pooglądaj dokładnie te "szyszki", może znajdziesz jakieś poczwarki owada.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szysze%C5%84_pospolity

Pozdrawiam.
P.S.
Jeszcze doczytałam na forum ogrodniczym, że jeżeli to szyszeń pospolity "Zwalczane są tylko motyle, gdyż schowanego w drewnie się nie da zwalczyć. Szyszki usuwać i PALIĆ. Przepoczwarza się w pobliżu drzewa."
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou

Ostatnio edytowane przez Lulka : 17-01-2021 o 13:49.
Odpowiedź z Cytowaniem