Wyświetl Pojedyńczy Post
  #7  
Nieprzeczytane 28-12-2007, 12:12
lorison's Avatar
lorison lorison jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Posty: 16 685
Domyślnie

Kalendarium Powstania.
27 grudnia

Od rana przed „Bazarem” odbywały się demonstracje, w których liczny udział wzięły dzieci. Wstrzymano nawet z tego powodu przez pewien czas ruch uliczny. W tym czasie Niemcy przygotowali własną demonstrację, w której wziął udział 6 pułk grenadierów powracających do koszar. Niemcy zaczęli skandować wrogie okrzyki, zrywać polskie flagi, demolować polskie lokale , a nawet strzelać w powietrze. W tej sytuacji zmobilizowane oddziały POW I SL około godziny 17 otoczyły "„Bazar”, aby uniemożliwić jego zaatakowanie przez Niemców. Jednocześnie POW obsadziła mosty na Warcie i Cybinie oraz szosę w kierunku na Biedrusk. W pewnym momencie padły strzały, które dały początek powstaniu. W wyniku walk powstańcy do końca dnia zajęli: Nowe Miasto, gmach Prezydium Policji, odwach na Starym Rynku, gmach Wojskowej Komendy Miasta, dworzec kolejowy, Fort nr VII na Łazarzu, Arsenał, Pocztę Główną i Telegraf.

Rozpoczęły się również walki poza miastem, w wyniku których wyzwolono Boczkowo, Szamotuły, Środę Wielkopolską, Pniewy, Opalenicę, Buk, Trzemeszno, Wrześnię, Gniezno i Kórnik.



28 grudnia

NRL powołała Dowództwo Główne Wojsk Powstańczych z majorem Stanisławem Taczakiem na czele i szefem sztabu kapitanem Stanisławem Nilskim –Łapińskim .

Oddział dowodzony przez Franciszka Budzyńskiego i Stanisława Nogaja wtargnął do Komendy Centralnej 5 Korpusu Armii i wziął do niewoli całe dowództwo niemieckie, do niewoli dostał się również gen. Fritz von Bock i prezydent prowincji Hans Eisenhart – Rothe.

Rozpoczęły się również walki na Ławicy, gdzie znajdowały się magazyny wojskowe ze sprzętem lotniczym. Powstańcy opanowali również : fort „Grolmana”, koszary 20 pułku artylerii, 47 pułku piechoty, 5 pułku artylerii ciężkiej oraz Cytadelę. Pociągi z wojskiem niemieckim przybywające na dworzec kolejowy były rozbrajane.

Rozpoczęły się tez walki w wielu innych miejscach Wielkopolski, m.in. w Gnieźnie, Jarocinie, Wrześni, Kłecku, Pleszewie, Ostrowie i w rejonie Leszna. Wyzwolone zostały: Anastarzewo, Buk, Opalenica, Pniewy, Szamotuły, Środa i Trzemeszno.
http://www.plock.edu.pl/zawidz/gimna.../powstanie.htm
Odpowiedź z Cytowaniem