Wyświetl Pojedyńczy Post
  #18  
Nieprzeczytane 25-04-2009, 17:03
BarbaraK's Avatar
BarbaraK BarbaraK jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Zduny
Posty: 5 559
Domyślnie

[quote=z centrum]Kaplica Pamięci Karola Scheibler - taki jest oryginalny napis na neogotyckim arcydziele architektury na Starym Cmentarzu.
To jeden z najcenniejszych łódzkich zabytków i jak określają architekci, perła europejskiego neogotyku.
I jeden z nielicznych tej klasy zabytków w Europie. Została zbudowana w 1888 roku.
Według mnie wiele pomników na Starym Cmentarzu jest po prostu pięknych.Mam do tego cmentarza olbrzymi sentyment.Chodziłam do XV LO ,wówczas jak mieściło się przy ul.Drewnowskiej i codziennie chodziliśmy przez cmentarz do szkoły.Wracając często odwiedzaliśmy różne alejki z zabytkowymi pomnikami.Dopóki moi najbliżsi nie zostali pochowani na Manii,byłam również częstym gościem w Świeto Zmarłych.Wrócę również do ulicy Piotrkowskiej,chyba rzeczywiście nigdzie na świecie nie ma tak długiej ulicy zabudowanej pieknymi secesyjnymi kamienicami.Wnętrza tych kamienic ,których właścicielami,czy też najemcami są dość bogate firmy,też są odnawiane w stylu.Marzy mi się aby podwórka i oficyny tych kamienic odzyskały swój blask,ale to chyba odlegla przyszłość,albo już zupełna niemożliwość.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem