Wyświetl Pojedyńczy Post
  #827  
Nieprzeczytane 10-09-2011, 23:16
Jesion's Avatar
Jesion Jesion jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 6 540
Domyślnie Dobry wieczór!

Tak, niekiedy bezwiednie dostajemy się w tryby maszynerii, od której chcielibyśmy być z daleka. Takiego pecha miał Niemen. Ponoć nigdy nie babrał się polityką, a jednak ona złapała go w swe tryby.

---------------------
Myślę, że rozwiązanie zagadki można już teraz przedstawić. Co prawda Lorison pisał, że zagadka nierozwiązana jest porażką jej autora, ale po pierwsze ta jest trudna, po drugie ostatnio mało nas tu zagląda. A więc szanse na jej odgadnięcie nie są duże. Ja jestem w tej wygodnej sytuacji, że mam źródła. To znowu książka Tadeusza Wittlina "Pieśniarka Warszawy Hanka Ordonówna i jej świat". Oto co pisze autor:

...Po długich poszukiwaniach (Boczkowski) znajduje od dawna nieczynne pomieszczenie do jazdy na wrotkach, które niegdyś istniało pod nazwą Monstre, w podziemiach Galerii Luxenburga przy ulicy Senatorskiej 29. ... Przed tym budynkiem Boczkowski wyznacza na 16 stycznia 1919 roku o godzinie dziesiątej rano zebranie, zapraszając kilku wtajemniczonych. ... Nie ma tu okien, ciemno więc jak w składzie węgla. Światło dociera jedynie przez uchylone drzwi. W mroku majaczy długi, bodaj na sto metrów, wąski tor do jazdy na wrotkach. Oczywiście tak dalekosiężnej widowni nikt nie bierze pod uwagę, gdyż wówczas w ostatnich rzędach nic się nie usłyszy, aktorzy zaś będą z tej odległości wyglądali jak trupa liliputów. W lokalu nie ma sceny ani garderób, które należałoby zbudować, i właściwie w ogóle nie ma tu niczego, oprócz bieżni i kilku połamanych krzeseł. Konrad Tom krzywi się sceptycznie i wzruszając ramionami, wyraża pogląd, że Monstre to monstre-nieporozumienie, czyli qui-pro-quo. Boczkowski z Galewskim podchwytują tę uwagę i postanawiając, że teatr, który tutaj zbudują, będzie nazywał się Qui Pro Quo, spieszą do właściciela domu, by omówić warunki wynajmu. Kamienicznik, wyraźnie opanowany magią teatru, wymienia czynsz tak niski, że założyciele Qui Pro Quo z trudem mogą ukryć radość. ...

Nawiasem mówiąc, to ostatnie zdanie pokazuje, jak bardzo zmieniły się postawy w naszym kraju.

Dobrej nocy,
jesion
Odpowiedź z Cytowaniem