Wyświetl Pojedyńczy Post
  #43  
Nieprzeczytane 10-04-2010, 08:53
taneska's Avatar
taneska taneska jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Lublin
Posty: 323
Domyślnie

Ponieważ nie bardzo umiem posługiwać się komputerowym żargonem, przekopiowałam o picasie z wikipedii. Opis jest konkretny i przystępny.

Picasa – menedżer i przeglądarka plików graficznych umożliwiający organizowanie kolekcji zdjęć cyfrowych i wykonywanie na nich prostych edycji.

Producentem programu jest firma Google Inc. Program jest dostępny dla systemów Microsoft Windows, Linux oraz w wersji beta dla Mac OS X powyżej wersji 10.4. Od stycznia 2006 r. Picasa jest dostępna w polskiej wersji językowej.
Możliwości programu [edytuj]

* Korekcje podstawowe
o Przycinanie obrazu
o Prostowanie obrazu
o Usuwanie efektu czerwonych oczu
o tzw. "szczęśliwy traf" - program sam dobiera ostrość, kontrast i kolor
o Retusz
o Automatyczny kontrast
o Automatyczny kolor
* Dostrajanie
o Wypełnienie światłem
o Światła - eliminuje szczegóły jasnych obszarów i rozjaśnia zdjęcie
o Cienie - eliminuje szczegóły ciemnych obszarów i przyciemnia zdjęcie
o Temperatura kolorów
* Efekty, m.in.:
o Wyostrzenie - wyostrza krawędzie na zdjęciu
o Sepia
o Czarno-białe
o Ocieplenie - poprawia odcienie skóry, wzmacniając ciepłe odcienie
o Ziarno - dodaje ziarno
o Nasycenie - zmienia nasycenie koloru
o Nieostrość - zmniejsza ostrość wokół punktu centralnego
o Poświata

Program Picasa kataloguje zdjęcia w specjalnych folderach. Program nie nadpisuje edytowanych zdjęć. Oryginały obrazów zapisuje w ukrytym katalogu Originals, który znajduje się w tym samych katalogu co obrabiany obraz. Dzięki temu wszystkie zmiany na obrazach (również te zapisane) można cofnąć.
Po zainstalowaniu programu pojawią się w nim wszystkie zdjęcia, które mamy w komputerze, można je przenosić między albumami chwytając myszką.Można zrobić albumy tematyczne ustawiając łatwo kolejność.Każdy obrazek zapisany z internetu pojawi się w albumach picasy, przy pomocy myszki można z nim robić cuda( inwestujcie w myszki,jesteśmy tego warte).Obcinanie zdjęć jest bardzo przydatne,nie tylko dla estetyki- czasem chcemy pokazać detal lub odciąć niewygodną osobę. Zmiany trzeba zapisać, myszką lub klawiaturą.
wszystkie zmiany na obrazach (również te zapisane) można cofnąć.nie trzeba więc się bać eksperymentować
A praktycznie: zdjęcie w moim profilu jest nieostre /w celu zmylenia przeciwnika/-efekt z picasy.
Bardzo trudno zrobić zdjęcie w pełni oddające kolor oryginału:teraz można wprowadzać kosmetyczne poprawki- ja stawiam obraz koło komputera i porównuję.
Są , oczywiście, profesjonalne programy graficzne, ale syn uważał,że picasa mi wystarczy i miał rację.
O albumach w googlach, jeśli kto zechce, napiszę później.
Instalacja jest łatwa, wszystko podpowiedzą
__________________
Staram się pisać po polsku.

Odpowiedź z Cytowaniem