Wyświetl Pojedyńczy Post
  #56  
Nieprzeczytane 04-01-2009, 20:27
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał jakempa
Marbello w Maroku bylam w 2004 roku, kiedy to zniesli dla nas wizy, myślę, że to już rządził mlody krol Mohamed V, przejechalam wtedy 3500 km, gory Dżebel Saro/ nie wiem jak to jest z pisownią/wioski Berberow, czerwone i niebieskie miasta,Volibilis, minaret Kutubija i pólnadzy farbiarze w niszach ze sredniowiecza,Cudowny hotel w Agadirze i olbrzymia bieda w wioskach gór Atlasu, gdzie osiolek mielił na dwoch żarnach mąkę, W Egipcie takich kontrastów nie widzialam chociaz też przejechalam prawie cały dostepny dla turystow, Tam nie widac aż takiego kontrastu bogactwa z biedą.

Hmmm....jak tu zaczac? W 2004 byl juz nowy krol (jego ojciec zmarl jezeli sie nie myle w 1999). Problem Berberow - to skomplikowany problem polityczny i caly problem w tym siedzi. Wlasciwie nie sa biedni - zyja w swoim "skansenie" i nie marza o czyms innym. Historia Berberow, ludu berberskiego jest potwornie dluga i skomplikowana. To tak jak z ludem Kabili w Algerii - problem identyczny.

Egipt- nie zapominaj, ze tam jest bardzo skomplikowany rezim policyjny - turysta z grupa jezdzi tam gdzie sa szlaki turystyczne. Podobnie jak w Rosji (dawnej Rosji). Wyrazilam swoja personalna opinie o Egipcie - gdzie bylam pare razy i za kazdym rasem przeraza mnie ich nedza. Kiedy bylam tam po raz pierwszy - chyba w latach 1978 - widzialam takie rzeczy, ze po powrocie do Europy nie moglam spac i snily mi sie koszmary. Pewne sceny z "zycia" mam do dzisiaj w oczach. Nie opisze ich na t ym forum - bo sa okrutne.
Ostatni raz bylam w ub. roku - nawet odgrzebalam dysketke CD ze zdjeciami. Sytuacja nie zmienila sie , przynajmiej w moich oczach. Mimo to - zawsze podziwialam i podziwiam piekno Egiptu, fascynuje sie ich historia i kultura. Wogole wszystko co Afrykanskie zarazilo mnie wirusem, hihihi.

PS. Zapachu "farbiarni" w Marrakech czy Fez - nie znosze i nawet tam nie wchodze bo robi mi sie niedobrze. Brrr....
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem