Wyświetl Pojedyńczy Post
  #6  
Nieprzeczytane 28-01-2009, 00:34
E-ASYSTENT.COM's Avatar
E-ASYSTENT.COM E-ASYSTENT.COM jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Warszawa
Posty: 48
Domyślnie Dysk - folder - plik

Ponieważ to kurs dla początkujących opiszemy w miarę przystępnie i prosto szafę jaką jest komputer.

Zacznę od tego, że nasza szafa ma określoną pojemność, czyli POJEMNOŚĆ DYSKU wyrażoną w GB, czyli giga bajtach, np. 100 GB, 240 GB itp. Pojemność naszej szafy sprawdzamy klikając w "Mój komputer" albo "Komputer" (przypominamy - ikona na pulpicie). Tam mamy obraz dysku lub dysków. W zależności od wersji systemów są różnie pokazane, ale z reguły mamy nazwę, np. "dysk C" i wyświetloną informację, np. "8,00 GB, wolnych ze 100 GB" Oznacza to, że upchaliśmy już rzeczy na wagę 92 GB i zostało nam nędzne 8 GB, czyli CZAS NA SPRZĄTANIE!!!

DYSK możemy porównać do skrzydeł szafy. Może być jeden lub kilka. Nowe komputery mają już kilka dysków, ponieważ przy takiej pojemności trudno byłoby obsługiwać szafę JEDNODRZWIOWĄ. Wyobraźcie to sobie! Zwykle wszystko to, co macie na pulpicie, w "Moich dokumentach", "Obrazach" jest na dysku C. Warto jednak sprawdzić, czy mamy dodatkowe dyski, bo możliwe że upychacie wszystko w jeden kąt szafy, a inne, puste, zbierają kurz.

Teraz czas na szufladki w poszczególnych skrzydłach, czyli FOLDERY. Kilka folderów jest w szafie domyślnych, czyli np. "Moje dokumenty", "Moje obrazy" itp. Ale - czyż to nie wspaniałe! - jednym kliknięciem możemy utworzyć sobie nową szufladkę i nazwać ją np. MOJE WSPOMNIENIA. Niektórzy z Was nigdy nie utworzyli folderu, stąd bałagan na pulpicie i całym komputerze, który zastajemy szkoląc seniorów.

Do szufladek wkładamy skarpetki, bluzki, buty, narty i inne, RÓŻNE rzeczy, czyli PLIKI. Każdy plik ma swoje ROZSZERZENIE, czyli informację dla programów, o tym, co to za plik, w jakim programie był utworzony i jakim programem można go otworzyć/odtworzyć/zmienić/odczytać. Informacja ta jest ostatnimi literkami po ostatniej kropce, czyli np.: .doc - plik Worda=tekst, .mp3 - plik z muzyką, nagraniem, .html - jakaś strona www albo skrót do niej, .avi - plik video=film

Gdy więc macie jakieś problemy z otwarciem pliku i chcecie, żeby ktoś Wam pomógł napiszcie na pewno jedną informację: JAKIE MA ROZSZERZENIE. Wówczas będziemy dopasowywali program do jego otwarcia. Oczywiście zwykle następuje to automatycznie, gdy tylko klikniecie, ale: a) możecie np. wybrać jakim programem chcecie otwierać np. muzykę (trzeba wówczas określić go jako domyślny dla plików z muzyką), b) możecie nie mieć po prostu takiego programu, który otworzy plik i nic na to nie poradzimy... Będziecie jednak mieli pewność, że to nie AWARIA WASZEGO KOMPUTERA, tylko zwykły brak programu.

Czekamy na Wasze pytania dot. każdego z odcinków, jeśli jest coś niejasne. OCZYWIŚCIE NA PRIV LUB GDZIE INDZIEJ!!! Dziękujemy za trzymanie się ustaleń dot. przejrzystości tego wątku!

Dzisiaj kończymy, oczywiście ciąg dalszy nastąpi Następny odcinek to: "Wiosenne porządki, czyli jak sprzątać i organizować"
Odpowiedź z Cytowaniem