Wyświetl Pojedyńczy Post
  #630  
Nieprzeczytane 24-07-2009, 23:52
saba15's Avatar
saba15 saba15 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Kraków
Posty: 2 125
Domyślnie

Brugia (niderl. Brugge, fr. Bruges) – miasto w północno-zachodniej Belgii, ośrodek administracyjny prowincji Flandria Zachodnia. Zwane "Flamandzką Wenecją".

* Powierzchnia: 138,4 km²
* Liczba mieszkańców: 117 224 (2006)

Ważny port śródlądowy dostępny dla statków morskich, połączony kanałami z Ostendą i Zeebrugge nad Morzem Północnym oraz z Gandawą.

Duży ośrodek przemysłu: koksownia, nowoczesna stalownia, fabryka wagonów i maszyn rolniczych, tradycyjny wyrób koronek i dywanów, odzieżowy i spożywczy, zakłady radiowo-telewizyjne.

Węzeł kolejowy i drogowy, połączenie autostradą z Ostendą i Brukselą. Główny ośrodek turystyczny.

Pierwsze fortyfikacje powstały po podboju przez Juliusza Cezara plemienia Menapii w I wieku przed Chrystusem, które miały chronić wybrzeże przed piratami. Frankowie przejęli ten obszar od starożytnych Rzymian około IV wieku. W IX wieku Wikingowie najechali te ziemie zmuszając Baldwina I, hrabiego Flandrii do wzmocnienia fortyfikacji.. Mniej więcej w tym okresie pojawiły się monety z nazwą Bryggia

Złoty Wiek (XII–XV wiek)

Brugia otrzymała prawa miejskie 27 czerwca 1128 roku. Wtedy też zbudowane zostały nowe mury i kanały.

Już na początku XIII wieku Brugia brała udział w targach suknem. Dzięki kontaktom z Anglią, importowano do Flandrii normandzkie zboże i gaskońskie wino. W 1277 roku, pierwsza flota handlowa z Genui zawinęła do Brugii, dzięki czemu miasto stało się głównym miastem handlującym z terenami położonymi wokół Morza Śródziemnego. W 1309 roku otwarto giełdę, która szybko stała się najbardziej rozwiniętym rynkiem pieniężnym w Niderlandach w XIV wieku.

W XV wieku Filip III Dobry, książę Burgundii ustanowił w Brugii, Brukseli i Lille swoje dwory, co przyciągnęło wielu artystów, bankierów i innych wybitne osobistości z całej Europy. Nowa szkoła flamandzka, prezentująca techniki malowania olejem, zyskała światową sławę.

XVI wiek do dziś

Od około 1500 roku kanał Zwin, który był źródłem potęgi miasta, zaczął się zamulać. Niedługo miasto straciło znaczenie handlowe na rzecz Antwerpii. W XVII wieku koronkarstwo upadło i podjęto wiele wysiłków by przywrócić dawną świetność miasta. Port został zmodernizowany, zbudowano nowe połączenie z morzem, ale i to niewiele pomogło. Brugia nadal ubożała i traciła na znaczeniu.
W drugiej połowie XIX wieku Brugia stała się miastem turystycznym, przyciągającym bogatych brytyjskich i francuskich turystów. W drugiej połowie XX wieku miasto zaczęło odzyskiwać dawną sławę. Port Zeebrugge, pierwotnie zbudowany przez Niemców dla ich U-Bootów podczas I wojny światowej, został powiększony w latach 70. i 80. Nastąpił boom turystyczny i w 2002 roku Brugia została wybrana Europejską Stolicą Kultury.

Sztuka

Brugia jest kolebką malarstwa flamandzkiego. Działali w niej wybitni malarze i miniaturzyści. Największy rozkwit szkoły brugijskiej miał miejsce w XV wieku. W 1430 roku osiedlił się tutaj, ożenił i mieszkał aż do śmierci malarz Jan van Eyck. Pracowali tu także tacy artyści jak Petrus Cristus, Hugo van der Goes, Hans Memling (Relikwiarz św. Urszuli w Szpitalu św. Jana) czy Gerard David. Brugia ma dziś duże znaczenie ze względu na duże zbiory sztuki dawnej. W 1930 roku zostało otworzone [b]muzeum Groeninge.

Historyczne centrum Brugii znajduje się od 2000 roku na liście światowego dziedzictwa Brugii
* dzielnice Markt i Burg w pierwotnym układzie
* katedra Św. Salwatora (St.-Salvatorskathedraal) z XII w. (wielokrotnie przebudowywana m.in.w XV-XVI i XIX)
* szpital Św. Jana ufundowany w 1188 r.
* Bazylika Świętej Krwi (Heilig-Bloed Basiliek) z XII wieku, posiada fiolkę z krwią Chrystusa
* na rynku (Grote Markt) – hale targowe (XIII-XIV i 1561-66) oraz wieża (beffroi, XIII-XV, XIX w.) z carillonem składający się z 47 dzwonów.
* Provinciaal Hof - dawna siedziba Rady Flandrii Zachodniej, przebudowana w stylu neogotyckim w latach 1887-1921.
* kościół Najświętszej Marii Panny (Notre Dame) z XIII-XVI w. (w środku rzeźba Michała Anioła Madonna z Dzieciątkiem) ze 122 metrową wieżą kościelną – najwyższą ceglaną budowlą w Europie.
* gotycki ratusz z bogato rzeźbioną fasadą (XIV-XV)
* renesansowa kancelaria miejska (1535-37)
* kościół Św. Walpurgii (Sint-Walburgakerk) (1619-41)
* liczne muzea m.in. Groeninge i Hansa Memlinga
* ratusz (Stadhuis) z XIV wieku
* beginaż (Begijnhof Ten Wijngaerde) z 1245 roku



Zasłużona sława Brugii jako jednego z najdoskonalej zachowanych średniowiecznych miast w zachodniej Europie, uczyniła zeń najpopularniejszy cel wycieczek turystycznych, co sprawia, że przez całe lato panuje tu niemiłosierny tłok. Ale choć tłumy utrudniają poznawanie uroków miasta, byłoby szaleństwem ominięcie go w trakcie podróży do Flandrii, choćby dlatego, że w tutejszych muzeach zgromadzono jedne z najbogatszych kolekcji sztuki flamandzkiej. Szerokie ulice przetykane układającymi się w dziwny wzór wąskimi kanałami i stojące wzdłuż nich wspaniałe stare domy zachwycą nawet najbardziej wybrednych. Jeśli uda się zwiedzić miasto po sezonie lub wcześnie rano, nim wycieczkowicze wylegną na ulicę, to będzie to niezapomniane przeżycie.
__________________


Nie płacz ,że coś się skończyło,
tylko uśmiechaj się,że ci się to przytrafiło!!!
Odpowiedź z Cytowaniem