Wyświetl Pojedyńczy Post
  #21  
Nieprzeczytane 19-02-2015, 12:44
Vendôme's Avatar
Vendôme Vendôme jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2011
Miasto: Francja
Posty: 2 419
Domyślnie Bonjour

Cytuje z innego forum (< Alkoholizm - nalog czy choroba ? >), bo wydaje mi sie ze, tutaj tez, moglo sie nadawac

Cytat:
Napisał oliku
Mimo wszystko uważam, że jeśli ktoś ma silną wolę, to może być alkoholikiem, który nie pije.
O ile dobrze rozumiem, to znaczy ze czlowiek (chory) alkoholikiem, chociaz trzeźwy (niezależnie od
"starszeństwa" w trzeźwości) pozostaje chorym alkoholikiem i musi miec dosyc woli aby nie pic?...
Jeśli tak, to napewno ze wola musi byc potrzebna, przewaznie w pierwszych dniach trzeźwości,
ale i tez niekiedy, sporadycznie, pozniej.

Obojetnie czy alkoholik ma jednego dnia trzeźwości lub 10 lat, odleglosc miedzy reka i szklanka jest ta sama.


Cytat:
Napisał Baśka13
"Silną wolą" daleko nie się zajedzie! (...) aby być trzeźwym alkoholikiem,potrzebne jest porządne pranie mózgu,bo w nim się wszystko rozgrywa!
Racja. Choc mnie sie wydaje ze wola jest najbardziej potrzebna w czasie 72 pierwszych godzin trzeźwości aby walczyc
na przeciw stress i wciągający ból (brak alkoholu w cialo).

Trzeba woli aby pokonać strach pierwszej bezsennej noc, skulony(a) w pozycji embrionalnej z bólami w brzuchu, oraz
wielonerwowe w ramionach, przez godzinami krecacych sie na biegu jałowym. Woli, aby przezwyciężyć pierwszy ranek
bez potrzebnej dawki, probowac pic kawe drżącymi rękami bez lzy bezradnościi; liczyc, przez calego dnia bez konca,
minuty bez alkoholu ; odliczac godziny trzeźwości gromadzając się jak nędzny mikroskopijny kapitał nadziei i pokrzepienia.
Jak swiatelko i małe ciepła samo generowane.

... mozliwe ze, chyba, o tej woli pisze oliku

Nie wiem jak mozna zaczac "porządne pranie mózgu"(sic) — czyli długa i stopniowa rehabilitacja duszy,
bez tego wstępnego ustalenia wspartym na wlasnej woli... Wola życia przeciwko instynktu śmierci.


Pozdrawiam


.
__________________
Quot homines, tot sententiae
Odpowiedź z Cytowaniem