Wyświetl Pojedyńczy Post
  #1893  
Nieprzeczytane 04-09-2016, 13:08
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Ostatku, jesteś tu jedyną piszącą o naszych polsko-słowiańskich obyczajach i wierzeniach. Ale większość rodaków odeszła od naszych kulturowych korzeni. Obcym hołdują. To jest nie tylko przykre, ale i bardzo kosztowne. Zdrajców Ci u nas nadmiar.

Wpis w listopada 2015 roku. Pozwole sobie dodac z calym respektem do naszych polsko-slowianskich obyczajow i wierzen, ze rowniez kultura chrzescjansko - zydowska byla czescia naszych obyczajow. Nie nalezy o tym zapominac, choc czesto dialog pomiedzy tymi dwiema religiami nie jest latwy.

W tym roku mija dziesiec lat od smierci rabina, prof. Michaela Signera, ktory byl jednym z laureatow tytulu “Czlowieka Pojednania” nadawanego przez Polska Rade Chrzescjan i Zydow. Tytul ten przyznawany jest osobom, ktore sa w tym dialogu szczegolnie zasluzone, poprzez ich wyjatkowy wklad do zblizenia, lepszego zrozumienia oraz pojednania chrzescjan i zydow.

Cytat:
Rabin prof. Michael Signer to jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli żydowskich. Od wielu lat prowadzi działalność naukową i wychowawczą na katolickim uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych. Jest specjalistą w zakresie średniowiecznej egzegezy biblijnej i autorem licznych prac na temat stosunków tych dwóch religii w wiekach średnich. Prowadzi m.in. kursy biblijne także dla duchownych katolickich oraz seminaria dla żydów i chrześcijan w Ameryce, Niemczech i Polsce. Jako naukowiec zajmuje się również ideą mesjanizmu w religii żydowskiej i jej odniesieniem do Osoby Jezusa Chrystusa. Mówi się o nim jako o człowieku budującym mosty pomiędzy chrześcijanami a żydami. W jego przekonaniu "żydzi i chrześcijanie mogą i powinni razem tworzyć dobro, razem pracować dla pokoju i sprawiedliwości, a współpraca i dialog nie osłabią ani żydostwa, ani chrześcijaństwa".
https://www.przewodnik-katolicki.pl/...log-czy-dialog

Rabin M.Signer byl wspolorganizatorem seminarium chrzescjansko-zydowskiego dla studentow teologii i szkol rabinicznych z Polski, Niemiec i Stanow Zjednoczonych.

Cytat:
Był jednym z czterech autorów deklaracji rabinów na temat chrześcijaństwa, słynnego Dabru Emet, które ukazało się zaledwie trzy lata wcześniej, w 2000 r.. Deklarację współtworzył po latach zaangażowania w dialog chrześcijańsko-żydowski, wspólnych dni skupienia, formacyjnych spotkań seminarzystów i studentów rabinicznych, dialogów księży z rabinami. Zainteresowanie średniowieczną interpretacją Pisma Świętego pchnęło go jako młodego rabina do dalszych studiów, a te odbył w Toronto pod kierunkiem o. Leonarda Boyle OP.
Starał się stwarzać jak najwięcej okazji by chrześcijańscy i żydowscy teologowie musieli zaangażować się w dialog twarzą w twarz.
Podczas którejś z serii rozmów o dialogu chrześcijańsko-żydowski jako takim powiedział jakoś nagle i bardzo, bardzo poważnie, że przychodzą czasem w dialogu momenty wielkiej fascynacji tą drugą tradycją, ale żeby nigdy przenigdy nie przeszła mi przez myśl konwersja. Masz wiedzieć skąd przychodzisz, stamtąd czerpać.
Wiecej tutaj:
http://zydziiczarownice.blog.tygodnikpowszechny.pl/

Ciekawy komentarz Kasi, Siostry MB z Syjonu
http://zydziiczarownice.blog.tygodni...abin/#comments

Cytat:
R. Signer był człowiekiem który w czasie jednego spotkania mógł zmienić na zawsze twoje życie. To nasze krakowskie seminarium tak bardzo wpłynęło na moje życie, że stało się dużą częścią kim jestem i co teraz robię. Pamiętam również ja Ty, jego słowa o własnej tożsamości. Powiedział mi, że jeśli chcę być zaangażowana głęboko w dialog muszę wiedzieć kim jestem i mieć silną wiarę.

Po wizycie w KL Auschwitz Papieza Benedykta XVI rabin Michael udzielil wywiadu Zuzannie Radzik
Cytat:
"Nie potrafię wyobrazić sobie dyskusji między żydami i chrześcijanami, która nie zaczyna się od uważnej analizy przeszłości. Ale nie można na tym poprzestać. Musimy budować społeczeństwa, w których słabych broni się przed krzywdą. Naszym zadaniem jest kształtowanie naszych teologicznych punktów widzenia w sposób, który nie pozwala powtarzać błędów przeszłości".

Michael A. Signer /2006-06-23
Wiecej:
http://www.dialog.org/dialog_pl/singer-kazdy.html
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem