Wyświetl Pojedyńczy Post
  #31  
Nieprzeczytane 23-11-2009, 12:52
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 774
Domyślnie DEFRAGMENTACJA - pogramem systemowym

Cytat:
Forumowiczka kiedyś napisała: "czy jak sobie zainstaluję tego CCleaner 2.16, to już będę mogła odpuścić sobie defragmentację.
Bo jeśli tak, to ja zaraz to zrobię."


Oczywiście, że nie. To dwie różne rzeczy.
CCleaner "sprząta", t.zn. wywala z dysku rzeczy niepotrzebne, takie jak pliki tymczasowe, cookies, historię, kosz.

Defragmentator układa na dysku pliki we właściwych katalogach, przez co ułatwia głowicy czytnika szybki dostęp do nich.
Wykrywa też na dysku błędy i uszkodzenia.

Windows XP (podobnie jak Vista) ma defragmentator wbudowany w system.
Pisałem o tym w postach # 150 i 351 "Pomogę każdemu cz.3": http://www.klub.senior.pl/esenior/t-...9843-4691.html

Defragmentator systemowy nie działa dobrze. Pisano o tym w Komputer Świat 17/2009.
Ale można zainstalować sobie inny, o nazwie Defraggler 1.11, (nowsza wersja 1.14).
Jest on najlepszy w tej kategorii (wygrał w testach opisanych w ww. piśmie).

Ale najpierw jak działa defragmentator systemowy.
Ażeby go znaleźć i otworzyć należy iść: Start -> Wszystkie programy -> Akcesoria -> Narzędzia systemowe.

Otwiera się okno z dyskami lokalnymi, w którym zaznaczamy ten do defragmentacji (tu pokazuję dysk C ).
Klikamy "Analizuj".
Dość szybko pokazuje się stan dysku przed defragmentacją.
Następnie klikamy na "Defragmentuj".
Rozpocznie się właściwy proces, który trwa znacznie dłużej (nawet kilkanaście godzin przy dużych dyskach).
Po jego zakończeniu pokazuje się stan poprawiony - pliki zostały zdefragmentowane.
Oznacza to, że rozczłonkowane fragmenty plików zostały scalone, a następnie umieszczone we właściwych katalogach.

Stan dysku "czystego", po niedawno przeprowadzonej defragmentacji, wygląda jak na poniższym screenie.
Pojawi się też następująca informacja:






Wizualnie również można stwierdzić, że nie ma na tym dysku plików pofragmentowanych - zaledwie dwa czerwone prążki, pliki (te niebieskie) są ciągłe, nie poprzerywane.
Nie ma sensu defragmentować.

Jednak gdy użyłem Defragglera 1.11, on ujawnił kilka procent plików pofragmentowanych.
O tym w następnym poście.
A według Komputer Świat 17/2009, konieczna jest defragmentacja, gdy pofragmentowanie wynosi więcej niż 10%.

Jeszcze uwaga. Defragmentacji nie należy wykonywać gdy pracuje się na komputerze.
I to jest kłopot dla mających duże dyski (mój jest mały, zaledwie 20,74 GB.)
S.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 23-11-2009 o 14:53.
Odpowiedź z Cytowaniem