Wyświetl Pojedyńczy Post
  #323  
Nieprzeczytane 29-06-2020, 20:18
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 025
Domyślnie Jeszcze o podziemnej dekarbonizacji

Cytat:
Napisał Stefan
Piszesz: ...podziemna dekarbonizacja jest procesem, nad którym trudno panować w 100%.
Nie rozumiem. A energetyka jądrowa nie jest takim procesem??
Raport z 2016 roku pt. "Podsycanie ognia" (ang. "Fuelling the Fire")
światowej organizacji Friends of the Earth International ukazuje jak
poważne zagrożenie dla klimatu i stanu środowiska stanowi
podziemna dekarbonizacja, czyli wypalanie całego złoża pod ziemią.
Jak wskazują autorzy raportu, technologia ta powoduje poważne straty
w środowisku naturalnym (m.in. poprzez skażenie wody), a jej rozpowszechnienie
spowodowałoby katastroficzne zmiany klimatu.

Cytat:
PODZIEMNE ZGAZOWANIE WĘGLA W POLSCE

W Polsce od wielu lat branża węglowa przedstawia technologię podziemnego zgazowania węgla, jako przyszłość energetyki opartej na węglu. Opublikowany przez Ministerstwo Rozwoju projekt Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju również uznaje zgazowanie węgla jako jedno z działań mogących poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Raport Friends of the Earth wskazuje jednak, że jest to technologia nie tylko niebezpieczna z punktu widzenia ochrony środowiska, ale również nieskuteczna pod kątem ochrony klimatu - generuje jednak wysoką emisję CO2 .

Obowiązujące w Polsce Prawo geologiczne i górnicze nie uznaje technologii podziemnego zgazowania węgla jako formy wydobycia węgla, dlatego nie jest możliwe uzyskanie koncesji na wydobycie tą metodą. Próby podziemnego zgazowania w Polsce podejmowane były dotychczas w kopalni doświadczalnej Barbara oraz w KWK Wieczorek. W tej ostatniej po kilku latach kosztownych przygotowań, w 2014 roku udało się zgazować niecałe 250 ton węgla, dzięki czemu uzyskano ok. 1 mln m3 syngazu.

Według danych Najwyższej Izby Kontroli5, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na badania nad podziemnym zgazowaniem węgla przeznaczyło dotychczas prawie 80 mln zł. W ocenie NIK jej wykorzystanie na skalę przemysłową jest niepewne i najwcześniej może nastąpić w 2030 roku.

– Odległa perspektywa przemysłowego wykorzystania, jak i wątpliwości dotyczące skutków środowiskowych i klimatycznych podziemnego zgazowania węgla powodują, że powinniśmy się pozbyć złudzeń, że będzie to remedium na problemy naszego sektora energetycznego oraz na globalne wyzwania związane ze zmianami klimatu.
cytat ze strony http://www.chronmyklimat.pl/publikac...ologie-weglowe
Próby podziemnego zgazowania węgla przeprowadzone w Polsce w kopalni Barbara, w Australii i w USA zakończyły się skażeniem wód gruntowych. Technologia ta wiąże się także z problemem utylizacji powstających w jej wyniku wysoce zanieczyszczonych odpadów oraz z podwyższonym niebezpieczeństwem osadzania się gruntu.

Zauważ Stefanie proporcję: przeznaczono na badania 80 mln, a zgazowano raptem 250 ton.
Pytanie - ile kosztowało zgazowanie jednej tony polskiego węgla?
Zgroza!
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem