Wyświetl Pojedyńczy Post
  #33  
Nieprzeczytane 10-11-2016, 17:54
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

10 listopada 1697 roku urodzil sie angielski malarz William Hogarth.

Co mozna o nim powiedziec? Jedno napewno, ze byl malarzem prawdziwego czlowieczenstwa. Uwazany jest rowniez za prekursora komiksu.
W eseju o postrzeganiu i rozumienia piekna “Analiza piekna” jego autorstwa tak mowil o swojej tworczosci:
Cytat:
„chciałem komponować obrazy na płótnie podobne do przedstawień na scenie”; a dalej: „mam nadzieję, że będą mierzone tą samą miarą i krytykowane wedle tego samego kryterium […]. Starałem się traktować mój temat jak pisarz dramatyczny; obraz jest dla mnie sceną, a mężczyźni i kobiety to aktorzy, którzy przez czynności i gesty mają ukazywać pantomimę. Skierowałem więc myśl ku najnowszemu rodzajowi, to jest ku malarstwu i grafice na nowoczesne tematy moralne, dziedzinie, której nie dotykano w żadnym kraju ni czasie […]. W tych kompozycjach tematy, które dają rozrywkę i zarazem udoskonalają umysł, mogą mieć jak największą użyteczność społeczną i trzeba im przeto przyznać najwyższe miejsce”
Szczytowe osiągniecie artystyczne stanowi cykl 6 obrazow “Modne malzenstwo “(1747)(Kontrakt małżeński, Krótko po ślubie, Wizyta u znachora, Toaleta, Dom publiczny, Śmierć) , ktory oprocz walorow moralizatorskich jest dzisiaj zrodlowym dokumentem zycia spolecznego w Angli w XVIII w.

Cykl ten zaprasza nas do swiata ludzi bogatych, zlych i zdemoralizowanych, plawiacych sie w luksusie, rozpuscie i klamstwie. Co doprowadza ich do moralnej nedzy i straty zycia.

Ogladajac Hogarth’owski cykl “Modne malzenstwo” a raczej “dramat malzenski” w szesciu scenach przychodzi nam skojarzenie z tym co pisal o malzenstwie Sebastien-Roch Nicolas de Chamfort w jego “Charaktery i anegdoty” …
Cytat:
z małżeństwem powinno by być tak, jak z domami, które wynajmuje się na trzy, sześć albo dziewięć lat, z prawem kupna domu, jeżeli się nada.

William Hogarth's Marriage a la Mode PowerPoint Presentation
https://youtu.be/JlZtZrIvYT4
William Hogarth
https://youtu.be/ocIrgJ2Z3a8

Modne Malzenstwo - czesc pierwsza

__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!

Ostatnio edytowane przez Mar-Basia : 10-11-2016 o 17:59.
Odpowiedź z Cytowaniem