Wyświetl Pojedyńczy Post
  #14  
Nieprzeczytane 19-08-2012, 14:24
jip's Avatar
jip jip jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska
Posty: 11 298
Domyślnie

Myślę Romku, że katedra chce, żeby jeszcze trochę o niej opowiedzieć, przynajmniej mam trochę zdjęć i trochę ....więc jeszcze trochę katedry
Od tyłu

Kaplica Królewska, ..kaplica zbudował w XII wieku Przemysł II i przeznaczył na mauzoleum dla swojej żony Rychezy, którą pochowano w tej kaplicy w 1293 roku, w 3 lata później pochowano króla Przemysła II. Na zachodniej ścianie kaplicy osadzono potężną płytę epitafijną ważącą ok. 3200 kg, a płaskorzeźba przedstawia w centralnej części Przemysła II króla Polski, w towarzystwie ojca Przemysła I i żony Rychezy. Bo Przemysł II to król Polski w latach 1295–1296. Niektórzy mówią, że w tym czasie był stolicą Polski, w herbie Poznania widnieje korona, więc może tak było

Kaplica Matki Boskiej i Świętych Aniołów – ufundowana przez biskupa Andrzeja Szołdrskiego. W niej pomnik biskupa Andrzeja Szołdrskiego, hojnego odnowiciela katedry zniszczonej pożarem.

I trochę duchów w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Stanisława Kostki ..znajduje się tu grobowiec Wawrzyńca Powodowskiego. Piastował on urząd komandora maltańskiego aż do r. 1543, w którym przeniósł się do wieczności. Napis na nagrobku tym mówi: iż po śmierci przez rok cały (dziwny pobożnymi i tajemniczymi zjawieniami) z grobu wychodził i podczas mszy uroczystych śpiewanych u wielkiego ołtarza z dobytym mieczem podczas ewanielii świętej między stallami prałatów i kanoników a stallami niższego duchowieństwa widocznie stawał. Po ukończonej zaś mszy niknął. Naradziwszy się przeto prałaci i kanonicy odprawili za niego rozmaite nabożeństwa, przybrawszy postać pokorna, lichtarze wielkie z woskowymi świecami, które według ceremoniału akolici nosić powinni, trzymali w ręku sami prałaci, a w ich nieobecności kanonicy, a tak ustało na koniec owo okropne zjawisko roku 1544 dnia 26 kwietnia. Podanie dodaje jeszcze, iż takowe okazywanie się w kościele zmarłego Powodowskiego karą było za jego naśmiewanie się za życia z płonnego, jak mniemał, zwyczaju, aby kawaler maltański w czasie nabożeństwa pałasz dobywał i nim w powietrzu przed ołtarzem machał.
Niepozorny nagrobek ale duch znaczący;

no i Kaplica Świętej Trójcy
Projektu twórcy poznańskiego ratusza projektu twórcy Jana Baptysty di Quadro. A w niej nagrobek Adama Konarskiego, który starał się o poprawę obyczajów kleru, sprowadził do Poznania jezuitów doprowadził; do założenia przez nich w mieście kolegium. W walce z reformacją nie ograniczał się wyłącznie do mieszczan. Nie bał się także narazić potężnemu rodowi Górków zabraniając pochówku protestanta Łukasza III w rodzinnym grobowcu w poznańskiej katedrze.

Ale o Górkach potem
__________________
Kręci mnie ten Świat... jeszcze...
http://jip.flog.pl/
http://poznanskiefyrtle.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem