Wyświetl Pojedyńczy Post
  #10  
Nieprzeczytane 23-07-2018, 15:35
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 774
Domyślnie

Cytat:
Napisał ewelina117
Cóż, pani Sława Przybylska to klasa, trudna do osiągnięcia przez współczesnych artystów. Podobną miała pani Irena Santor i pani Maria Koterbska.

Co ciekawe, z tekstu śpiewanego przez te piosenkarki można zrozumieć każde słowo. Z tekstów współcześnie śpiewanych ... niekoniecznie.
Tak, Ewelinko. Można było. Ponieważ, jak już wcześniej zauważyłem, te Panie naprawdę śpiewały.
Śpiewały z uczuciem. Oczywiście, te piosenkarki miały talent. A wykonywane przez nie piosenki miały melodię. I mądry tekst.
Jeżeli chodzi o teksty najwięcej ich zawdzięczamy takim niezapomnianym autorom tekstów jak Agnieszka Osiecka czy Jonasz Kofta.
Ich śmierć to ogromna strata dla polskiej piosenki. Dzisiaj takich Autorów już nie ma. I długo nie będzie.
Ponieważ niemożliwym jest wymienić wszystkie piosenki z tekstami tych Autorów, ja tylko wspomnę kilka piosenek z tekstem Jonasza Kofty:
"Jej portret", "Wakacje z blondynką", "Radość o poranku", "Pamiętajcie o ogrodach", "Samba przed rozstaniem" (wyk. Hanna Banaszak), "Śpiewać każdy może"....
To jeżeli chodzi o teksty piosenek.
A jeżeli chodzi o talent wykonawcy, o śpiewanie "z uczuciem", to wymienię Edytę Geppert, n.p. "Szukaj mnie", "Zamiast"...
Lecz jeszcze wcześniej, (moje lata młodości) - wspomnę Janusza Gniatkowskiego.
Jego delikatny, aksamitny głos. Jego dykcja...kultura śpiewania...
Niezapomniane piosenki: "Apasjonata i róże", "Indonezja", "Kuba wyspa...", Cicha woda", "Bella bella donna", "Błękitny mały kwiat", "Za kilka lat gdy się spotkamy".... I inne.

Oto "Indonezja" : https://www.youtube.com/watch?v=HW0gDECABFY
Posłuchajcie .

"...Srebrzyście lśni piaszczysty plaży brzeg
a ty w taneczny wejdziesz krąg,
Śmiech dziewcząt jak szmer górskich rzek
i łańcuch młodych rąk.

Morze w bryzgach pian
pieści plaży brzeg,
pocałunkiem fal
Indonezja.


Przez zasłony z lian
połyskuje sierp,
koralowych raf
Indonezja..."

........

Prawda, że On jakby "maluje" nam swoim głosem to miejsce. Jakbyśmy tam byli w tym momencie.

Pozdrawiam.
S.
Odpowiedź z Cytowaniem