Wyświetl Pojedyńczy Post
  #16  
Nieprzeczytane 03-10-2010, 18:18
Scarlett Scarlett jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 27 416
Domyślnie

Jadwiga Barańska, która w filmie "Noce i Dni" podbiła moje serce.Uważam, że tę rolę powierzono właściwej aktorce, a ja oglądałam ją w tym filmie z rozdziawioną buzią z zachwytu.


A o to jej życiorys :

W 1958 ukończyła studia na PWST w Łodzi. Swoje pierwsze kroki sceniczne stawiała na deskach Teatru Klasycznego w latach 1959-1966. Następnie grała w Teatrze Polskim w Warszawie do 1972. Odniosła wielki sukces jako aktorka filmowa, występując głównie w filmach męża, Jerzego Antczaka. Największą sławę przyniosła jej rola Barbary Niechcic w adaptacji powieści Noce i dnie Marii Dąbrowskiej, jak również w kreacji tytułowej w filmie Hrabina Cosel.

Jadwiga Barańska jest również aktorką Teatru Telewizji. Grała w nim Siostrę Marię w Chłopcach Stanisława Grochowiaka (reż. Tadeusz Jaworski; 1966) oraz Mademoiselle w Asmodeuszu Francoisa Mauriaca (reż. Jan Bratkowski, 1968).

W 1978 roku wraz z mężem wyemigrowała do USA, skąd powróciła do Polski na początku lat 90. Pobyt ten zaowocował filmem Jerzego Antczaka Dama Kameliowa w 1994 r. według scenariusza Barańskiej oraz dwoma spektaklami teatru tv Cezar i Pompejusz i Ścieżki chwały również w reżyserii Jerzego Antczaka.

W roku 2000 Jerzy Antczak przystąpił wraz z żoną do realizacji długo przygotowywanego filmu o związku Fryderyka Chopina i słynnej francuskiej pisarki George Sand – Chopin. Pragnienie miłości, którego premiera odbyła się w 2002 Jadwiga Barańska jest współautorką scenariusza, współreżyserem filmu, zagrała również rolę matki Chopina.
Odpowiedź z Cytowaniem