Wyświetl Pojedyńczy Post
  #87  
Nieprzeczytane 19-01-2020, 12:43
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Stefanie w poście wspominasz o komputerze Odra produkowanym w Wrocławiu w zakładach Elwro . Z tym komputerem Odra seri 1300 miałem do czynienia , byłem też w ośrodku szkoleniowym Elwro mieszczącym się w zamku w Książu . To były czasy naszej młodości gdzie w tamtym czasie wszystko widzieliśmy przez różowe okulary . " Odra 1300 – seria polskich komputerów mainframe z serii Odra produkowanych w Elwro na licencji angielskiej firmy ICL. Licencja dotyczyła dokumentacji logicznej maszyny ICL 1904 i taśm z pełnym oprogramowaniem podstawowym i użytkowym, w tym kompletu testów kontrolnych. "

"Był też R-32 (EC 1032, początkowa nazwa R-30) – polski komputer z rodziny RIAD, programowo zgodnych z rodziną IBM 360, produkowany seryjnie w zakładach elektronicznych Elwro od 1975 r. (seria prototypowa w 1974 r.) "
Wykorzystywane były języki programowania FORTRAN i do zastosowań biznesowych COBOL .Trudno nie wspomnieć o ERA-MERAMAT zakładach komputerowych w Warszawie który też produkował sprzęt umożliwiający przetwarzanie rozproszone. To historia informatyki polskiej a niektórzy z nas czytający ten wątek mogli mieć z tym sprzętem do czynienia.

Stefan pisze :Że za 50 - 100 lat nie będzie warunków do życia na Ziemi. Ja tak czarno tego nie widzę bo ruchy ekologiczne temat nagłaśniają i mamy coraz większą świadomość zagrożeń. Jedno jest w tym temacie ważne byśmy większą uwagę zwrócili na szkolnictwo bo kończąc szkołę średnia powinniśmy wiedzieć więcej o ekologii i społeczeństwie obywatelskim . Powinniśmy też wśród młodego pokolenia zaszczepić chęć zdobywania wiedzy . Eksploracja kosmosu poprzez sztuczną inteligencje, myślę że to dobry kierunek.

Pisałem o Helu3 i przy okazji prezentacja tego co robi Tomasz Rożek Nauka to lubię Czeka nas rewolucja helu-3 ( 5,32 min )
https://www.youtube.com/watch?v=BU65yeJCQ7Y
Myślę że to robi dobrze i będzie zrozumiałe .
Na Ziemi helu praktycznie nie ma. A tymczasem to Hel właśnie mógłby być źródłem rewolucji energetycznej. To skąd go wziąć? Z Księżyca!
Odpowiedź z Cytowaniem