Wyświetl Pojedyńczy Post
  #17  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 22:03
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 027
Domyślnie Kazimierzu

wspaniały pomysł z otwarciem tego wątka.
Pomyślałam, że dobrze byłoby wyjaśnić sobie co leży u podstaw wielkich religii. Na ogół kojarzymy według schematu:
Chrześcijaństwo - Nowy Testament
Judaizm - Talmud , Tora
Islam - Koran.
Po poscie marbelli ( nr 15) pomyślałam, że nie wiem jak się ma Talmud do Starego Testamentu. Szukając odpowiedzi znalazłam taki tekst:

Pomimo, że judaizm nie ma usystematyzowanej strony dogmatycznej można wyróżnić dwa zasadnicze założenia, na których się opiera i które stanowią o jego specyfice: wiara w jednego, jedynego Boga, stwórcy świata i władcy wszechświata oraz szczególne posłannictwo Żydów z racji zawartego z bogiem przymierza i świadka boskich objawień przekazanego przez proroków, a skierowanego do wszystkich ludzi. Za zwięzły wykład dogmatów judaizmu przyjmuje się zazwyczaj 13 tez Majmonidesa, właśc. Mosze Ben Majmona (1135-1204), słynnego żydowskiego filozofa, które uznają: Boga za stwórcę, wierzy się, że Bóg jest jeden, bezcielesny, wieczny, że modlitwy należy kierować tylko do stwórcy, wierzy się w prawdziwość słów proroków, pośród których największym był Mojżesz, który otrzymał Torę, która nie zostanie nigdy zmieniona, Bóg zna wszystkie czyny i myśli człowieka, odpłaca dobrem za przestrzeganie przykazań a karze za ich łamanie oraz wiarę w nadejście Mesjasza i zmartwychwstanie.
Podstawowymi świętymi księgami religii żydowskiej są: Biblia Hebrajska (tzw. Stary Testament), księga powstała jako kompilacja różnorodnej literatury pochodzącej z rozmaitych źródeł na przełomie blisko 1000 lat (ok. 1200 p.n.e. a 150 n.e.). Biblia Hebrajska obejmuje 39 ksiąg podzielonych na 3 części, zwanych po hebrajsku: Tora (Prawo), Newiim (Prorocy) i Ketuwim (Pisma), nazywanej również w skrócie od pierwszych liter hebrajskich: Tanach. Drugą z ksiąg jest Talmud (nauka), który jest komentarzem do Biblii, pierwotnie funkcjonującym jako przekaz ustny. Księga składa się Miszny (nauka; najstarsza część) oraz Gemary (zakończenie) i zawiera komentarze, przypowieści, normy postępowania, dyskusje rabinów. Zarówno Biblia jak i Talmud przez wieki decydowały i obliczu i specyfice judaizmu - są one również podstawowymi źródłami wiedzy o religii żydowskiej.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem