Wyświetl Pojedyńczy Post
  #14  
Nieprzeczytane 08-07-2011, 21:21
amelia's Avatar
amelia amelia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2009
Posty: 16 396
Domyślnie

Cytat:
Napisał bogdanaster
Są ludzie, którzy uważają, że najlepszym ratowaniem gospodarki jest prywatyzacja. Tylko jak to ma się do tego co robi nasz rząd? Prywatyzacja przez sprzedawanie wszystkiego co ma jakąś wartość i to przeważnie podmiotom zagranicznym. Czy to można czymkolwiek usprawiedliwić? Będziemy (jesteśmy) obywatelami w kraju rządzonym przez „obcych”. To nie jest normalne, gdy premier wypowiada słowa:
„ … - jak wyzwolić się od tych stereotypów, które towarzyszą nam niemal
od urodzenia, wzmacniane literaturą, historią, powszechnymi resentymentami?
Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło - ponuro -
śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń? Polskość to
nienormalność - takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy
tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie odruch buntu:
historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki
brzemię, którego nie mam specjalnie ochoty dźwigać. Piękniejsza od Polski jest
ucieczka od Polski - tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego
tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem".

Bogdan
bardzo nie lubie manipulacji, a Ty brzydko manipulujesz.

Cytowane zdanie jest wyrwane z kontekstu(szkoda, ze nie podales zrodla), bo jest to tekst z roku 1987, a wtedy o patriotyzmie i polskosci mowiono z duzym patosem na akademiach ku czci, zazwyczaj pod czerwonym sztandarem i w obecnosci politruka

Nie wierze, ze nie potrafisz czytac ze zrozumieniem srednio niedlugiego tekstu zamieszczonego w gazecie ( fakt - ingerencja cenzury utrudnia to zrozumienie, ale nie az tak )
A co powiesz o zakonczeniu tego Tuskowego tekstu?
Cytat:
Gdy spisuję te luźne uwagi, czuję w każdym momencie, że coś umyka, że z wielkim trudem formułuję nawet banalne myśli. Refleksja zniekształcona jest nastrojem, emocją, a i te są zmienne. Bo choć polskość wywołuje skojarzenia kreślone przez historię, jest ona także przecież dzianiem się, jest niepewnym spojrzeniem w przyszłość. I szarpię się między goryczą i wzruszeniem, dumą i
zażenowaniem. Wtedy sądzę — tak po polsku, patetycznie - że polskość, niezależnie od uciążliwego dziedzictwa i tragicznych skojarzeń, pozostaje naszym wspólnym świadomym wyborem.

Donald Tusk
http://unsinn.blox.pl/2008/08/DONALD...-nr-11-12.html

Co robilismy w roku 1987?
Co wtedy robil Jaroslaw?, Ziemkiewicz i podobni krzykacze?
__________________
Putin: Kraje UE są "nieprzyjazne Rosji".
Kaczyński: UE zmierza w złą stronę.
/z netu/