Wyświetl Pojedyńczy Post
  #60  
Nieprzeczytane 10-01-2011, 13:27
Renatas46's Avatar
Renatas46 Renatas46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: kawęczyn
Posty: 1 251
Domyślnie Czy ktoś czytał...

O księciu Gotfrydzie rycerzu Gwiazdy Wigilijnej-Haliny górskiej? Ja czytałam w dzieciństwie i byłam zachwycona.

[ : dwanaście cudownych opowieści przez mistrza Johannesa Sarabandusa astrologa króla jegomości spisanych
Niezwykła polska baśń, która o zachwyca i wzrusza dzieci. Zachowując podobieństwo tła i motywów, wprowadza czytelnika w świat czarów i dziwów, ale też ukazała człowieka niezwykłej wartości pozwalając mu dojrzewać i przemieniać się duchowo w naszych oczach. Nie siłą fizyczną, lecz wielkością duszy Gotfryd pokonuje przeciwnika. Od dobroci okazanej zranionej jaskółce do dobrowolnego wyrzeczenia się szczęścia i sławy, okupionych cudzą krzywdą, przechodzi ten młodzieńczy „rycerz bez skazy i trwogi" do zwycięstwa nad samym sobą. Gdy Gotfryd wraca do ojczyzny - nie w celu odzyskania władzy, ale żeby wyzwolić lud cierpiący pod jarzmem tyrana - morze i góry idą mu z pomocą. Straszna kara, która spotyka ciemiężyciela staje się wstrząsającym symbolem baśniowej sprawiedliwości, poruszającej ziemię w obronie skrzywdzonych jest przykładem wiary w człowieka, w potęgę dobra.]-znalezione w necie

Odpowiedź z Cytowaniem