Wyświetl Pojedyńczy Post
  #178  
Nieprzeczytane 13-12-2022, 08:07
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 762
Domyślnie

W 1349 roku na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego został utopiony w Wiśle ks. Marcin Baryczka. Według Długosza Baryczka został wysłany przez biskupa krakowskiego Bodzantę do Kazimierza Wielkiego z dekretem ekskomuniki, związanym z niemoralnym prowadzeniem się władcy. Baryczka przekazał również, używając ostrych słów, informację o karach kościelnych, które biskup zamierzał nałożyć na króla. Król Kazimierz kazał uwięzić duchownego, a następnie utopić w Wiśle.

W 1545 roku rozpoczął się Sobór Trydencki, zwołany przez papieża Pawła III - uznany za początek okresu kontrreformacji w Kościele katolickim. Sobór zainicjował wewnętrzną reformę Kościoła przez wydanie dekretów w sprawach wiary i moralności. Trwał, z przerwami, do 1563 roku.

W 1860 roku w Warszawie powstało Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych – organizacja skupiająca artystów i miłośników sztuki działająca na terenie Królestwa Polskiego. Głównym celem jej działalności było wspieranie i popularyzacja sztuki polskiej, co realizowano poprzez tworzenie kolekcji sztuki narodowej, niesienie pomocy młodym artystom (stypendia), działalność wydawnicza oraz organizowanie wystaw i konkursów, a także nagradzanie publiczności reprodukcjami.

W 1923 roku Polska uznała ZSRR.

W 1966 roku w Waszyngtonie zmarł Stanisław Mikołajczyk, działacz ruchu ludowego, premier na emigracji w latach 1943-1944, zwolennik porozumienia z ZSRR, współtwórca Polskiego Stronnictwa Ludowego. Organizator legalnej opozycji antykomunistycznej w kraju. Po sfałszowanych wyborach 1947 roku, zmuszony potajemnie opuścić Polskę, osiadł w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem wspomnień "Zniewolenie Polski". Urodził się 18 lutego 1901 roku.

W 1980 roku nieznani sprawcy zabili pałką 9 z 14 zagrożonych wyginięciem dropi z hodowli w Siemianicach, a dwa lata później kolejne dwa. Doprowadziło to do wyginięcia tego gatunku w Polsce. Ostatni drop padł w 1989 roku.

W 1981 w nocy z 12 na 13 grudnia na terenie Polski wprowadzono stan wojenny. Władzę objęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele. Zawieszono działalność wszystkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych. Zmilitaryzowano Polskie Radio i Telewizję Polską. Internowano działaczy i doradców Solidarności, wprowadzono godzinę milicyjną. Celem wojskowej akcji była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku, w efekcie których powstała Solidarność. Zagrażały one trwałości systemu komunistycznego oraz utrzymaniu władzy przez PZPR. W czasie stanu wojennego straciło życie ponad 100 osób. Internowano 10 tysięcy osób, a tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach lub popieranie podziemnej Solidarności. Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem