Wątek: Mozna i tak .
Wyświetl Pojedyńczy Post
  #13  
Nieprzeczytane 10-12-2008, 10:46
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie

Po to, aby zmienić obecny system ekonomiczny, trzeba zmienić naszą kulturę myślenia. Od wieków, pieniądz,zysk,żądza bogacenia się, wielka własność prywatna rządzą światem. Wszelkie dotychczasowe próby zostały przez społeczeństwo odrzucone,bo nadal królem był pieniądz, jako główne kryterim wartości człowieka. To, że narazie tryumfuje kapitalizm, to jest, moim zdaniem, kwestią braku alternatywy.
Ale, to sie może zmienić, mam nadzieję, w niedalekiej przyszłości. Koncepcje się już rysują.
O jednej z nich piszę w swym blogu. Zamieściłem tam tłumaczenie informacjii "Co to jest Projekt Venus ?". Pełna wersja tego projejtu znajduje sie pod adresem:http://www.thevenusproject.com/site.html
Projekt wart jest poznania,jest kontrowersyjny, ale warto o nim podyskutować, znać jego podstawowe założenia. Światowa dyskusja na ten temat trwa. Włącz się do niej.
Mnie frapuje "ekonomia oparta na zasobach", w miejcse obecnej "ekonomi opartej na pieniądzu". Podstawowym zasobem jest ludzka inteligencja, pomysłowość.
W nowej koncepcjii kryterium, bodźcem działania byłaby satysfakcja jednostki, a nie pieniądz, bogactwo, czy władza.
Ciekawa koncepcja, i wcale nie utopijna, jak pisze sam twórca Jacque Fresco, z Centrum Badawczego PV,na Florydzie.
Ale, czy da sie to urzeczywistnić ? Experyment już trwa.