Wyświetl Pojedyńczy Post
  #1  
Nieprzeczytane 02-10-2008, 01:03
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie Jestem Matka,Ojcem,Babcia, Dziadkiem blizniakow


Zapraszam wszystkich do dyskusji. Podzielmy sie naszymi doswiadczeniami, problemami.
Naukowcy uwazaja, ze czeka nas epidemia blizniat: jedno na 50 dzieci bedzie mialo blizniacza siostre lub brata.

Sama jestem matka blizniakow, pierwszy raz dwoch chlopcow i po 10 latach dziewczynki i chlopca. Moge was zapewnic, ze w domu bylo wesolo!

Pozwole sobie troche ze strony naukowej.

Jak powstaje podwojne zycie?
Bliznieta moga powstac w dwojaki sposob: przez zaplodnienie dwoch jaj zenskich lubz podzialu jednego, juz zaplodnionego jaja, na dwa embriony. W pierwszym przypadku mamy wiec do czynienia z bliznietami dwujajowymi, ktore sa genetycznie rozne. Moga one miec odmienna plec i nie sa do siebie uderzajaco podobne.
W drugim przypadku rodza sie bliznieta jednojajowe. Maja identycznu kod genetyczny, taka sama ilosc chromosonow, czyli zawsze sa tej samej plci i sa do siebie podobne jak dwie krople wody. Bliznieta dwujajowe rodza sie czesciej - raz na 80 porodow, jednojajowe o wiele rzadziej - raz na 250 porodow.

Moje pierwsze bliznieta, synowie sa jednojajowe a nastepne dziewczynka i chlopiec - dwujajowe.

Chetnie podziele sie z innymi moimi doswiadczeniami. Dane naukowe udostepnil mi maz, chirurg ginekolog.

Wiem, ze w Polsce od 2006 roku istnieje Stowarzyszenie "Internetowy Klub Blizniaka", ktore jest otwarte takze dla samych blizniat, ich przyjaciol i sympatykow, ktorzy pragna pomagac rodzicom wychowujacym bliznieta.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!

Ostatnio edytowane przez Mar-Basia : 03-10-2008 o 00:43.
Odpowiedź z Cytowaniem