Wyświetl Pojedyńczy Post
  #15  
Nieprzeczytane 08-08-2008, 18:35
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Gaduła

Cytat:
Napisał Kazimierz
Eurpa była jednak bardziej aktywna w rozwoju,nauce,filozofii i w końcu wyprzedziła Chiny.
Nie bardzo się z tym zgadzam. Dwie różne kultury, których porównywać nie można. Dla Chińczyków my jesteśmy barbarzyńcami. Nie umiemy racjonalnie się odżywiać, budować domów (feng shui), jednoczyć ciała z duchem, szanować ładu wszechświata, nawet tańczyć (tai chi).
Szanujmy ich kulturę, bez próby ocen... szanujmy dwie, różne drogi rozwoju.
Cytat:
Napisał Kazimierz
Wydaje się,że jest im obojętne,to jest aktualnie "cesarzem".Aktualnie jest nim chyba zbiorowy cesarz,"Partia Komunistyczna". Nawet nie jest ważne,kto stoi na jej czele.
Nie wiem, kto jest aktualnie "cesarzem". Może cała partia, może tylko jej przywódcy... wu-wei, zgodnie z prądem. Jednostka nie może podnosić ręki na imperium, bo wówczas zapanuje chaos. Filozofia odmienna od polskiego warcholstwa i pobrzękiwania szabelką. W Chinach nigdy nie było demokracji; kraj przeszedł od komunizmu do autorytaryzmu. Myślę, że niezwykle zdyscyplinowany naród chiński w demokracji też by sobie poradził i w niej się odnalazł. Akceptacja Zachodu nie jest im potrzebna. Chiny mogą się obejść bez świata, pytanie czy świat może obejść się bez Chin.
Oglądałam dzisiejsze pokazy. Perfekcyjnie zorganizowane i wykonane. Historia Chin w pigułce, ale w dalszym ciągu nie rozumiem ich muzyki (szczególnie operowej), sztuki, kultury, a i z historią kiepsko... douczyć się trzeba.
Głęboko wierzę w wolny Tybet. W "okrągły stół" trochę mniej.
__________________