Wyświetl Pojedyńczy Post
  #10  
Nieprzeczytane 28-05-2009, 14:59
NieDajSieZjescChorobie's Avatar
NieDajSieZjescChorobie NieDajSieZjescChorobie jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Posty: 9
Domyślnie

Cytat:
Napisał bozenag
Dziękuję za odpowiedź.
Przyznam się szczerze, że ciężko będzie mi zrezygnować ze słodzenia kawy i herbaty? A jak to jest z miodem? Czy można nim zastąpić cukier?


Niestety miód to w przeważającej części składa się z cukrów prostych: glukozy i fruktozy. Poza tym jest bardzo kaloryczny, dostarcza 330 kcal/100g, czyli w jednej łyżce zjadasz ok. 33 kcal. O ile osoby z prawidłową masą ciała mogą sobie pozwolić na spożywanie miodu, o tyle u osób z nadwagą jest to produkt niezalecany.
Cytat:
Napisał bozenag
Widzę też, że został poruszony wątek kolacji-szczerze mówiąc to również myślałam, ze trzeba ją zjeść przed 18. Czytałam, że kolacja ma być lekka-mogę więc zjeść np. jabłko i popić je wodą(wieczorem nie piję herbaty, bo mam problemy z zaśnięciem)

Owszem kolacja powinna być lekka, ale powinna też dostarczać odpowiednią ilość makroskładników. W jabłku masz tylko węglowodany, w dodatku proste, które nie są zalecane na noc. Prawidłowo skomponowana kolacja powinna składać się z:
• Białka (chude mięso: kurczak, indyk, cielęcina, ryby; ser twarogowy, jogurt naturalny)
• Węglowodanów (ale w mniejszej ilości niż w innych porach dnia, np. kromka chleba pełnoziarnistego, 1/3 torebki ryżu, kaszy czy makaronu pełnoziarnistego)
• Tłuszczu (około 1 łyżeczki oliwy z oliwek, oleju lnianego lub innego roślinnego, ale spożywanego na zimno lub garść orzechów)
• Warzywa: najlepiej na surowo, bez ograniczeń

Przykładowa kolacja
• Grillowana pierś z kurczaka, ryż brązowy, sałata z pomidorami i sosem ziołowym
• Dorsz pieczony w folii, chleb pełnoziarnisty, surówka z białej kapusty
• Ser twarogowy ze jogurtem naturalnym, orzechami włoskimi i owocami, grahamka


Cytat:
Napisał bozenag
Poza tym mam jeszcze jedno pytanie, chyba bardziej związane z tematem artykułu. Moja przyjaciółka cierpi na schorzenia jelit, ma zaburzenia wchłaniania i w związku z tym bardzo ostatnio schudła. Boję się, że dotyczy jej problem niedożywienia o którym jest w tym artykule. Dodatkowo wkrótce będzie miała operację.
Czy duża niedowaga nie jest dla niej groźna? Wiem, że lekarze nie dopuścili by jej do operacji gdyby były przeciwwskazania, ale mimo wszystko. Co w jej chorobie można coś zrobić żeby zlikwidować niedożywienie? Czy powinna zacząć być jakoś specjalnie żywiona żeby się wzmocnić np. słyszałam o takich wzmacniających kroplówkach lub o tym żywieniu przez zgłębnik.
Niestety nie napisałaś na jaką chorobę cierpi twoja przyjaciółka, więc mogę ci przekazać tylko ogólne wskazówki.
Warto wiedzieć, że po każdej operacji, nawet mało skomplikowanej, w organizmie dochodzi do zwiększonej utraty białka ustrojowego. W pierwszych dniach po operacji metabolizm jest bardzo przyspieszony, zwiększa się zużycie białka (pochodzącego z tkanki mięśniowej) i tłuszczów. Rozpad białek spowodowany jest tym, że organizm chce sobie zapewnić odpowiednią ilość aminokwasów, które następnie wykorzystuje jako tymczasowe źródło energii oraz do regeneracji tkanek uszkodzonych podczas operacji. Właśnie dlatego bardzo wiele osób chudnie tuż po zabiegach operacyjnych. Stan ten jest bardzo niekorzystny dla organizmu, ponieważ znacząco podwyższa ryzyko wystąpienia niedożywienia, co z kolei może wydłużyć okres powrotu do pełni zdrowia, obniżyć siłę mięśniową, zaburzyć wchłanianie leków oraz zmniejszyć odporność.
Dlatego też niezwykle ważne jest odpowiednie żywienie na ok. 2 tygodnie przed planowaną operacją. Należy pilnować, by dieta pokrywała w pełni zapotrzebowanie energetyczne, dostarczała odpowiednie ilości pełnowartościowego białka (chude mięso, nabiał, mleko, ryby), zdrowych tłuszczów (oleje roślinne, ryby) oraz warzyw i owoców (będących źródłem przeciwutleniaczy odpowiedzialnych za szybsze gojenie się ran).
Jeśli chory w przebiegu choroby schudł lub ma zmniejszony apetyt można podejrzewać niedożywienie. W takim przypadku niezbędne jest zadbanie o pełnowartościowe, regularne posiłki, a w razie potrzeby nawet włączenie do diety wysokoenergetycznych odżywek o zwiększonej zawartości białka. Preparaty te zawierają w swoim składzie wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, mają postać koktajli dostępnych w różnorodnych smakach. Jedna porcja (200 ml) dostarcza aż 300 kcal, czyli tyle ile standardowy posiłek i może być spożywana 1-2 razy dziennie. Tego typu preparaty dostępne są w każdej aptece. Przed wprowadzeniem ich do diety zaleca się jednak konsultację z lekarzem lub farmaceutą.
Preparaty te zawierają w swoim składzie wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, mają postać koktajli dostępnych w różnorodnych smakach. Jedna porcja (200 ml) dostarcza aż 300 kcal, czyli tyle ile standardowy posiłek i może być spożywana 1-2 razy dziennie. Tego typu preparaty zalecane są dla osób niedożywionych, osłabionych lub ze zbyt niska masą ciała w celu przybrania na wadze. Służyć mogą także wzmocnieniu organizmu przed operacją. Dostępne są w każdej aptece. Przed wprowadzeniem ich do diety zaleca się jednak konsultację z lekarzem lub farmaceutą.
Odpowiedź z Cytowaniem