Wyświetl Pojedyńczy Post
  #88  
Nieprzeczytane 14-09-2019, 14:11
Camel 01's Avatar
Camel 01 Camel 01 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Warszawa
Posty: 2 465
Domyślnie Tomasz Beksiński

Cytat:
Napisał Lulka
Camel, wspaniałe wspomnienia zamieściłeś!

Bardzo cenię Tomasza Beksińskiego ale moje uczucia po koncercie były zupełnie inne, miałam ochotę słuchać więcej i więcej,
muzyka mnie raczej uskrzydla a nie zasmuca.
Długo gra mi w głowie i marzę o kolejnym koncercie, a z braku muzyki na żywo sięgam do nagrań.
Pewnie, że spełnione marzenie przestaje nim być i pozostaje pewna melancholia, że to już koniec,
ale wspomnienia za to są piękne i można je hołubić.

To bardzo dobra wiadomość, że ukaże się na DVD i Blu-ray nowe koncertowe wydawnictwo grupy Live at the Royal Albert Hall.
Na pewno będę na nie polować, właśnie po to, by jeszcze raz przeżyć te emocje.
Dziękuję za te nagrania, dla mnie cenne i piękne.

Posłuchajmy jeszcze...

Camel-Ice z albumu I Can See Your House From Here 1979r

Camel - Lunar Sea (Live)




Camel był jednym z jego najbardziej cenionych wykonawców. Stąd mój komentarz i wspomnienie o Tomku. / Miałem okazję go poznać osobiście /.
Skłonności samobójcze - Tomek przejawiał już od czasów młodości – w wieku lat 20 próbował popełnić samobójstwo poprzez otrucie się gazem i zażycie środków nasennych. Dowodem obsesyjnego zainteresowania własną śmiercią jest również fakt, że we wrześniu 1977r, w wieku lat 18, rozwiesił w rodzinnym Sanoku własne nekrologi, których wykonanie zamówił wcześniej w lokalnej drukarni. Przed 1999 rokiem podjął jeszcze co najmniej kilka prób samobójczych; w czasie jednej z nich -w jego warszawskim mieszkaniu odkręcony gaz uległ samozapłonowi, po czym eksplodował – Beksiński uległ poparzeniom oraz został zraniony fragmentami szyb. W czasie innej z prób uratował go ojciec, który – zaniepokojony milczącym telefonem – przyszedł do jego mieszkania i odnalazł go w stanie śmierci klinicznej, spowodowanym przedawkowaniem środków nasennych.
Ostatecznie 24 grudnia 1999 w Tomasz Beksiński popełnił samobójstwo, zażywając znaczne ilości leków, wcześniej dwuznacznie zapowiadając je w pesymistycznie podsumowującym współczesną kulturę felietonie w piśmie „Tylko Rock”. Jego prochy zostały pochowane w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Centralnym w Sanoku 7 stycznia 2000. Ceremonia pogrzebowa miała charakter świecki, była prowadzona przez mistrza ceremonii przy oprawie ulubionej muzyki Tomasza Beksińskiego, zaś słowa pożegnania wygłosił jego przyjaciel Andrzej Wilk.
Wolą wyrażoną w testamencie przekazał wszystkie swoje płyty kompaktowe Programowi III PR (z powodu trudności organizacyjnych do dziś pozostają nieużywane), a posiadane obrazy autorstwa swojego ojca Zdzisława – w liczbie 13 sztuk – Muzeum Historycznemu w Sanoku. Jego sprzęt wideo i niemal cała kolekcja filmów fabularnych trafiła do George’a Sliwy, kasety wideo z filmami muzycznymi do Piotra Kosińskiego. Słynna „wampirza” peleryna została oddana Anji Orthodox. Wokalistka występowała w niej czasem na scenie.

Płyta Stationary Traveller, a szczególnie utwór tytułowy, jakimś magicznym zrządzeniem losu miała szczególny wpływ na moje życie. Muszę tu o tym wspomnieć, gdyż nie potrafię ustosunkować się obiektywnie do koncertu wykonawcy takiego jak Camel. Sam nie wiem, jak to się stało, ale ten pięciominutowy utwór grany na fletni Pana, a potem rozwijający się w niepowtarzalny gitarowy tren, zawsze towarzyszył mi w życiowych punktach zwrotnych. Miedzy innymi nim właśnie pożegnałem się w marcu 1991 roku ze słuchaczami Dwójki w ostatnim Wieczorze Płytowym, nim przywitałem się kilka tygodni później w Programie III; a gdy listopada 1995 roku usłyszałem go przypadkiem w Krakowie - następnego dnia rozpoczęła się najpiękniejsza i największa w moim życiu Przyjaźń. Tego utworu najczęściej słuchałem jedenaście lat temu z kimś, kto powrócił nagle latem zeszłego roku tylko po to, żeby kilka miesięcy potem znowu odejść - informując mnie na odchodnym, że pisanie recenzji i subiektywne opowiadanie o muzyce to ekshibicjonizm i onanizm, zaś prawdziwe zawodowstwo polega na prowadzeniu audycji w radiu komercyjnym, gdzie program układa komputer.


Tomasz Beksiński ostatnie słowa ostatni utwór w 'Trójce pod Księżycem' 11 12 12 1999
https://www.youtube.com/watch?v=bVn1ZAtC7Ok

Ostatnio edytowane przez Camel 01 : 14-09-2019 o 15:21.
Odpowiedź z Cytowaniem