Wyświetl Pojedyńczy Post
  #36  
Nieprzeczytane 10-09-2010, 00:37
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Wacławie, kilkakrotne dzięki... choć zdecydowanie przesadziłeś czym zagłaskałeś moje ego na śmierć...
Poruszyłeś też mnóstwo spraw; na pewno nie dam rady odnieść się do wszystkich.
- Pisząc o religiach staram się oddzielać wiarę od organizacji religijnej (związku wyznaniowego) i jej urzędników.
- Nie oceniam, a przynajmniej staram się nie oceniać, dogmatów, założeń, przykazań, wyznawców. Urzędników - tak, aczkolwiek muszą się o to postarać.
- Tak myślę, że Kościół przez wieki bardzo się zmienił... religie rosną razem z wyznawcami... czy wiara również?
- Ojciec Święty jest określeniem grzecznościowym. Jak się ma do rzeczywistości - niech każdy oceni sam. Bardziej podobają mi się tytuły: Pontifex (budowniczy mostów) i sługa sług bożych. Jest ich, tych tytułów, znacznie więcej (bez wysiłku można znaleźć nawet w Wiki) np. wikariusz (zastępca) Jezusa Chrystusa... ops, ten zostawię bez komentarza.
- Nieomylność papieska - ostatnio faktycznie tylko w sprawach wiary. I znów - nie mnie to oceniać... choć rozsądek wyje.
- Reformacja - ruch, który zrezygnował z jednych dogmatów po to by przyjąć inne. Ale bez kultu świętych, obrazów, odpustów i władzy papieskiej.
- Młyny kościelne mielą powoli... JP II - jak większość hierarchów - był bardzo zachowawczy. Wyszedł do ludzi, porwał za sobą świat, ale znaczących reform w KK nie przeprowadził.

Ciągle wiem zbyt mało. Ale się uczę, słowo! Największą frajdą jest odkrywanie nowych wątków, faktów, nieznanych historii. I myśl, że jeszcze rok czy kilka lat temu nie miałam o problemie pojęcia... a dziś nowa fascynacja, szukanie, sprawdzanie w kilku źródłach... mnożące się tematy poboczne, dygresje w dygresjach...
I dlatego nie zdążyłam napisać o Rosh Hashanah 5771. Poratuję się cytatem i życzeniami.

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich powiedział: "Rosz Haszana zawsze daje nam szansę, by zacząć wszystko od nowa. Korzystanie z możliwości, które są nam w życiu dane, to największe wyzwanie. Ile razy pozwoliliśmy, by fascynujące i inspirujące okazje przeszły nam koło nosa?"
Według tradycji, z niewykorzystanych okazji należy rozliczyć własne sumienie i zacząć wszystko od początku, po nowemu, z nową nadzieją. W tych dniach wszyscy życzą sobie "Obyś był zapisany na dobry rok i zatwierdzony na dobry żywot", gdyż w tym dniu Bóg pisze Księgę Życia".
Zacznijmy od nowa... z nowymi nadziejami, fascynacjami i inspiracjami... nigdy nie jest za późno, nie pozwólmy tylko umknąć okazjom... jutro będzie nowy dzień, być może o smaku miodu...
Name:  słoneczko .gif
Views: 81
Size:  9.4 KB
__________________