Wyświetl Pojedyńczy Post
  #12  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 19:10
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie Czy GIMP to tylko obrazki?

Odpowiedź brzmi: nie! Co jeszcze można za jego pomocą zrobić?

1. To skalowanie i kadrowanie wszelkich dokumentów obrazowych.
2. Zrzuty ekranowe, ułatwiające komunikację.
3. Ulepszanie zdjęć.

Skalowania i kadrowania można się nauczyć z drugiego filmiku Yevy. Również opisany jest tam sposób zrzutu, gdzie GIMP również fotografuje ekran. Przypomnę tylko, że zaczyna się od wyboru Plik - Utwórz
Ja posługuję się metodą pośrednią. Fotografuję klawiszem PrtSc ale zdjęcie wstawiam już do GIMPa.Edytuj - Wklej
Warto też wiedzieć, że nie musimy fotografować całego ekranu. Na przykład na tym zrzucie:

Fotografowałam tylko pasek z przybornikiem.
Uaktywniłam go (błękitny kolor górnego paska). Następnie wciskałam PrtSc razem z lewym altem. Skróciłam kadrując i zmniejszyłam skalując.

O ulepszaniu własnych zdjęć można dużo mówić, napiszę o jednym sposobie, bardzo prostym i uniwersalnym.

Wstawiam zdjęcie do okna głównego. Klikamy w pasku menu Filtry - Uwydatnienie - Maska wyostrzająca.



Automat za nas poprawi wszystko. Jak kogoś paluszki swędzą (mnie często swędzą), to trochę pobawi się suwaczkami, obserwując efekty w oknie podglądu. Bez strachu, bo zawsze może zrobić Edytuj - Cofnij Na koniec pokażę jak maska wyostrzająca zmieniła mi niezbyt ostre zdjęcie.

Odpowiedź z Cytowaniem