Wyświetl Pojedyńczy Post
  #16  
Nieprzeczytane 16-03-2018, 12:19
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Karol X.
"Moglbys poszerzyc temat,bo czytajac te ogolniki..."

Wybacz, ale nie mam ani ochoty, ani siły. Ażeby wdawać się w jakąś dialektykę, próby wyjaśniania.

"Co bylo glownym hamulcem takiej biernej postawy robotnikow?"

Odpowiedź niemal całościowa może być jedna : totalna indoktrynacja.
Poszukaj sobie w necie o masówkach w zakładach pracy. Pofatyguj się do czytelni i spójrz na pierwsze strony ówczesnych gazet, np. "Głosu Wybrzeża", że nie wspomnę już o "Trybunie L...". Zresztą wszystkie media.
Z brygadzistami, mistrzami, związkowcami też nie masz racji. To był aktyw robotniczy, ale partyjny.

"przeciez robotnicy mieli silny,inny atrybut w swoich rekach jakim mogl byc np.strajk..."

Nieprawda.
Świadomość i dojrzałość polityczna robotników była wtedy marna. Oni dojrzewali powoli. Dwa lata później nawet motyw do wyjścia na ulicę nie był polityczny. Był ekonomiczny - drastyczna podwyżka cen żywności.
Dopiero 12 lat potem, w 80r. Ale też motywem, pretekstem do strajku było zwolnienie A.Walentynowicz.

STRAJK.
W stoczni w sierpniu 80r.
Boże, jak sobie wspomnę te dwa tygodnie. Jacy to byli ryzykanci, desperaci. Trzeba było być wtedy pod bramą stoczni. Widzieć czołgi z lufami skierowanymi na bramę. W każdej chwili spodziewaliśmy się pacyfikacji.
"Podpiszą..... ? ..... czy nie podpiszą" - a Jagielski jeździł w tą i z powrotem do W-wy po instrukcje.
Ale to wszystko 12 lat później. To uświadomienie polityczne.

Poprawiłem w moim wczorajszym: szukaliśmy wtedy nie "współdziałania" tylko "poparcia".
A słowo "walczyliśmy" też może trochę za duże. Nazwano to "bunt studentów, "studencka rewolta".

Ja napisałem moje wspomnienie z Gdańska głownie z jednego, ważnego powodu.
Bo zauważyłem, i gotów jestem założyć się o wiele, że tematu tej okrągłej rocznicy - na tym forum KSC nikt by nie poruszył.
Na tym forum lekko się przechodzi nad historycznymi tematami .
No i świadków, naocznych niewiele nas zostało.
Jest Majka, Ostatek, Mar-Basia,...

https://s25.postimg.org/bh2rjat9b/20180313203237_1.jpg

Pozdrawiam.
S.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 17-03-2018 o 18:29.
Odpowiedź z Cytowaniem