Wyświetl Pojedyńczy Post
  #45  
Nieprzeczytane 01-12-2013, 16:35
Frat's Avatar
Frat Frat jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2013
Miasto: nad Wisłą
Posty: 3 000
Domyślnie

Cytat:
Napisał Hypatia
A co w komputerze jest najważniejsze? Czy aby nie procesor?
Doradzanie komuś, jakiego kupić laptopa, można porównać do porady, jaki kupić samochód. Najlepiej dobry.

Radzić cokolwiek można dopiero, gdy zna się wymagania i zapatrywania na różne cechy wyrobu, nie mówiąc już o możliwościach finansowych. Spotkałem się np. z wymaganiem, że musi być koniecznie...biały.
Co do procesorów, to gdy zależy nam na szybkości działania, należy stawiać na rodzinę Intel Core serii - i7 lub AMD – serii A8.
Jeśli nie musi to być demon szybkości, to wystarczy Intel Core i5, lub nawet i3, albo AMD – A4 lub A2.
Generalnie, wiedza o procesorach, to wyższy stopień wtajemniczenia i szczegóły radzę sobie odpuścić.
Pamięć operacyjna nie powinna być mniejsza niż 4GB. Wymagania co do wielkości dysku zależą od zamierzeń użytkownika. Jeśli ktoś nie ściąga z internetu filmów i dużych plików muzycznych, to łatwiej będzie mu żyć z umiarkowanie dużym dyskiem. 500 GB w zupełności wystarczy.
Dla mnie, bardzo ważna jest matryca ekranu (ekran). Nie tyle chodzi tu o wielkość (typowa to 15,6 cala, większe mają 17,3), ale o rodzaj powierzchni. Nic nie denerwuje mnie bardziej od błyszczącego ekranu, który odbija wszelkie źródła światła w mieszkaniu, okna i inne błyskotki. Zarówno mój komputer stacjonarny, jak laptop wyposażone są w matowe ekrany i innych nie toleruję.
Wiem, że do błyszczącego (w handlowym bełkocie zwanym – glare), można się przyzwyczaić, tylko po co? Komputerowy marketing stara się nas przekonać, że błyszczący ekran, to lepsza wyrazistość szczegółów i wyższy kontrast. To prawda, tylko jeśli nie chcemy aby od gapienia się w ekran rozbolała nas głowa lub oczy, to i tak należy ograniczyć kontrast i jaskrawość ekranu do wartości dużo niższej od maksymalnej.
Niektórzy użytkownicy zwracają też uwagę na mechaniczną stronę wykonania i preferują metalową obudowę laptopa (tylko w droższych modelach). Większość dostępnych modeli ma obudowy plastikowe, którym czasem przytrafiają im się drobne pęknięcia i to bez ingerencji użytkownika. Nie jest to jednak problem, którego należy się mocno obawiać.
Można wymienić jeszcze wiele powodów, dla których wybiera się taki, a nie inny model. Może nim być karta graficzna, klawiatura rozszerzona lub nie (o część numeryczną), pojemność akumulatora, rodzaj dysku – tradycyjny (mechaniczny) lub SSD, zainstalowany system i wiele, wiele innych.
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach.
Ambrose Bierce
Odpowiedź z Cytowaniem