Wyświetl Pojedyńczy Post
  #640  
Nieprzeczytane 02-03-2024, 07:36
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 826
Domyślnie

W 1791 roku we Francji bracia Chappe rozpoczęli eksperymenty z przesyłaniem wiadomości przy użyciu semaforowego telegrafu optycznego, polegającego na obserwacji wzrokowej nadawanych w różny sposób sygnałów. Był to szybszy sposób przekazywania informacji niż przekazywanie jej drogą ustną czy pisemną. Został wyparty ostatecznie przez telegraf elektryczny w drugiej połowie XIX wieku.

W 1861 roku na Powązkach w Warszawie odbył się demonstracyjny pogrzeb pięciu zabitych przez wojsko carskie podczas demonstracji 27 lutego. W pogrzebie uczestniczyli przedstawiciele wszystkich cechów, stanów społecznych i wyznań.

W 1864 roku cesarz Aleksander II Romanow wydał dekret o uwłaszczeniu chłopów w Królestwie Polskim. Było to
uwłaszczenie pełne i natychmiastowe, połączone ze zniesieniem obciążeń feudalnych, tj. poddaństwa, pańszczyzny, czynszu, darmoch itp. Uwłaszczenie przeprowadzono za odszkodowaniem pieniężnym przyznanym byłym właścicielom, głównie szlachcie i klerowi.

W 1874 roku odbyło się ostatnie nabożeństwo w kościele w Trzęsaczu, który następnie został zniszczony w wyniku podmywania klifu przez Bałtyk. Pierwotnie świątynia znajdowała się w odległości ok. 1,8-2 km od brzegu morza, pośrodku wsi. Do naszych czasów zachowała się jedynie południowa ściana o długości 12 m i wysokości 6 m znajdująca się u szczytu klifu.

W 1919 roku rozpoczął się kongres założycielski III Międzynarodówki (Kominternu), międzynarodowej organizacji powstałej z inicjatywy Włodzimierza Lenina w Moskwie, w dniach 2–6 marca 1919 roku. Została ona założona przez 19 partii komunistycznych, a wśród nich także Komunistyczną Partię Polski. Celami Międzynarodówki było propagowanie idei komunistycznych i przygotowania do światowej rewolucji.

W 1931 roku urodził się Michaił Gorbaczow – polityk komunistyczny, ostatni sekretarz KPZR i prezydent ZSRR, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, nazywany powszechnie „grabarzem Związku Radzieckiego”. W historii zapisał się jako autor prób reform komunistycznego imperium, słynnej pieriestrojki (przebudowy) i głasnosti (jawności), oraz inicjator zakończenia napięcia zimnowojennego. Zmarł w 2022 r.

W 1955 roku PZPN został członkiem UEFA.

W 1993 roku założono fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest to fundacja o charakterze filantropijnym, której podstawowym celem według statutu jest: „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem