Wyświetl Pojedyńczy Post
  #40  
Nieprzeczytane 24-11-2009, 06:34
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 775
Domyślnie Zagrożenia komputera - czym zabezpieczyć go

O bezpieczeństwie komputera było już w poście # 28.
Dzisiaj o zagrożeniach dla komputera - bezpieczeństwo kompa jest wszak najważniejsze.
O jakie zagrożenia chodzi.

Główne zagrożenia dla komputera to:
1) wirusy - krótkie programy (aplikacje) instalujące się w komputerze użytkownika bez jego wiedzy w celach destrukcyjnych,

2) hakerzy - internetowi włamywacze do systemów komputerowych w celach j.w.,

3) spyware - programy szpiegowskie mające na celu śledzenie poczynań użytkownika,

4) adware (reklamiarz) oraz spam - programy instalujące się w systemie bez wiedzy użytkownika i wyświetlające na ekranie komputera reklamy,

5) phishing - wyłudzanie informacji od użytkowników.

Z tego zestawienia zagrożeń wynika, że sam zainstalowany program antywirusowy, to za mało.
Są jednak programy, które dają kompleksowe zabezpieczenie.
Są to tzw. pakiety zabezpieczające typu Internet Security (I.S.).
Wśród testowanych przez pismo PC Format 2/2009 pakietów najlepszy okazał się Norton I.S. 2009. Na trzecim miejscu był F-Secure I.S. 2009, a na ósmym (ostatnim) znalazł się Kaspersky I.S. 2009.
AVG Free 8.0 nie był tu testowany.

Aby przyspieszyć działanie komputera niezbędne jest regularne oczyszczanie rejestru oraz dysku (C i D) ze zbędnych plików, oraz okresowa ich defragmentacja, o czym już pisałem wcześniej.
Można to robić wykorzystując w Windowsie funkcje systemowe (dostęp: Start->Akcesoria->Narzędzia systemowe).
A można też za pomocą odpowiednich programów, dodatkowo zainstalowanych.
Przykładem jest sławny CCleaner.
Napisali o tym E-Asystent w KURSIE..: http://www.klub.senior.pl/esenior/t-...kurs-3960.html
oraz ja pisałem w: http://www.klub.senior.pl/esenior/t-...age6-3846.html

Według licznych opinii bardzo dobrym programem antywirusowym jest NOD32. U mnie przez 2 lata nic nie przepuścił.
Bardzo dobrą opinię ma też AVG Free 8.0. Jest darmowy (freeware) i w j.polskim. Rekomendowali go E-Asystenci w KURSIE.
Również w piśmie PC Format 2/2009 jest zachwalany. I bardzo szczegółowo opisany. Oprócz funkcji antywir ma skaner i ma zaporę firewall. To rzadkość.

Indywidualnie przed hakerami zabezpiecza tzw. zapora ogniowa - firewall. Windows XP ma taką systemowo (poniżej screen jego ikonki).
Jeżeli nie dowierza się systemowej, można zainstalować dodatkową.
Dobry program firewall, to ZoneAlarm Security . Jest darmowy, jest łatwy do zainstalowania, skuteczny i czujny.
Innym dobrym firewallem jest Comodo Firewall Pro (wg PC World 4/2009).
Uwaga, gdy zainstaluje się dodatkowego firewalla, należy ten w systemie wyłączyć (w poniższym oknie):




Zabezpieczenie przed zagrożeniami typu spyware dają programy antyszpiegowskie.
W tej kategorii zdecydowanie najlepszym jest Ad-Aware 8.0. Zalecany jest w PC World 4/2009, a także w rankingu: http://www.softmania.pl/program-1198...erminator.html
Dobre są też Windows Defender oraz Advanced System Protector (Komputer Świat 1/2009).
Ja przez dłuższy czas używałem Spyware Terminator 2.5.6.
To optymalny wybór. Między innymi: jest darmowy, łatwy do zainstalowania, ang/polski. Jest b. szczegółowo opisany w PC Format 6/2009. Jest nieabsorbujący, działa w tle.
W ogóle to uważam, że bardzo ważną przy wyborze programu jest cecha "ustaw i zapomnij".
Polecam, szczególnie dla komputerów z większą RAM i pojemnością dysku, te trzy programy - antywir, zapora i antyszpieg. Które ww. cechę mają.
Pozdrawiam.
S.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 24-11-2009 o 09:47.
Odpowiedź z Cytowaniem