Wątek: Ból stawów
Wyświetl Pojedyńczy Post
  #13  
Nieprzeczytane 15-04-2012, 04:12
marigaux marigaux jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Apr 2012
Posty: 22
Domyślnie

Dlaczego mieszacie kolagen z glukozaminą??
Nie wiem skąd macie informacje ale udowodnione jest naukowo, że dopóki na powierzchni stawów pozostaje niewielka choćby ilość tkanki chrzęstnej, zawsze istnieje możliwość jej odbudowy.
Każda powierzchnia styku dwóch kości pokryta jest chrząstką. Jest nieunerwiona i sprawia, że nie czujemy bólu przy obcieraniu się kości. W składzie chrząstki jest glukozamina. Do tego cały staw pokryty jest mazią, która zmniejsza tarcie. Odżywia też chrząstkę i ma właściwości mechaniczne - jest amortyzatorem, to taki sprężynujący żel. Gdy chrząstka jest zdrowa, stawy nie bolą. Niszczy się jednak wyjątkowo łatwo - przy niesymetrycznym ustawieniu, gdy jedna strona kości obciera się bardziej, przez urazy i przez zużycie, czyli starzenie się. Zniszczona powoduje ból.
Badania naukowe wskazują, że glukozamina nie tylko działa przeciwbólowo, ale pomaga organizmowi odbudować uszkodzoną tkankę chrzęstną. Dzieje się to na skutek dostarczania przez glukozaminę podstawowego surowca niezbędnego do budowy zdrowej chrząstki – tzw. proteoglikanów (związków wielocukrów i białek). Wraz ze starzeniem się organizmu jego zdolność do endogennej syntezy glukozaminy maleje - po 40. roku życia spada nawet do 50%.
Glukozamina może występować w kilku postaciach jako:
chlorowodorek glukozaminy, N-acetylo-glukozamina, jodowodorek glukozaminy, siarczan glukozaminy.
Glukozamina glukozaminie nie równa:
Na podstawie badań uważa się, że glukozamina w postaci chlorowodorku jest praktycznie bezużyteczna. Z kolei jodowodorek glukozaminy może mieć niekorzystny wpływ na gruczoł tarczycowy i metabolizm tarczycy (ze względu na zawartość w tej postaci glukozaminy jodu). Najczęściej polecana jest więc glukozamina w postaci siarczanu – substancji przebadanej jak dotychczas najdokładniej.
Istotne jest uzupełnianie jej niedoborów z zewnątrz - wystarczy 1500 mg tej substancji w dziennej dawce przyjmowanej z suplementami diety, aby zadbać o zdrowie stawów i dostarczyć im substancji, której potrzebują do prawidłowego funkcjonowania.
Z uwagi na to, iż degeneracja stawów jest procesem przewlekłym, a osoba z reguły jest w podeszłym wieku, stosowane preparaty powinny nie tylko łagodzić dolegliwości, ale także nieść ze sobą jak najmniejsze ryzyko. Dlatego tak ważne dla wzmocnienia chrząstki jest podawanie siarczanu glukozaminy. Duży profil bezpieczeństwa siarczanu glukozaminy dodatkowo pomógł rozszerzyć listę osób, które w przeciwieństwie do kuracji lekami niesteroidowymi, mogły bez obaw sięgać po suplementy glukozaminy. Glukozaminę mogą stosować osoby z już istniejącym zwyrodnieniem, aby wspomóc organizm, osoby odczuwające trudności w poruszaniu się, aby usprawnić ruch; wspomagająco powinny stosować preparaty z glukozaminą osoby cierpiące na bóle w stawach, a także aktywni, narażeni na kontuzje i urazy - sportowcy. Po glukozaminę powinny też sięgać osoby po 50. roku życia, u których naturalne procesy odbudowy i regeneracji organizmu, w tym narządu ruchu, zostają spowolnione.
... a i pamiętajmy, że sama glukozamina bez danych składników i to w odpowiednich proporcjach również nie będzie tak efektywna jakbyśmy tego chcieli.

Co do kolagenu to powiem tylko tyle, że wytwarza się on naturalnie jeśli dostarczymy m.in. glukozaminę, witaminę C (naturalną lewoskrętną a nie E300 dostępną w aptekach), lizynę, prolinę, ...
Odpowiedź z Cytowaniem