Wyświetl Pojedyńczy Post
  #32  
Nieprzeczytane 15-01-2009, 17:56
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał granny
Wszystko to co powiedzieli moi poprzednicy jest w zasięgu naszych możliwości, działka, wycieczki, rower, krzyżówki, czytanie, a jednak jest coś co powoduje, że nasze życie na emeryturze jest pozbawione koloru, ile mogę czytac, ile mogę jezdzic na rowerze, a co dalej. Pozostaje jednak nadmiar wolnego czasu, no dobrze jest komp ale uzależnia należałoby więc ten czas poświęcony na kompa ograniczac.
Jeśli jest się we dwoje, życie płynie inaczej, zawsze trzeba zadbac o tę drugą osobę i to co normalnie człowiek sam nie robi bo mu się nie chce we dwoje musi.
Byłam w zeszłym roku sama na wakacjach, a ponieważ nie jezdziłam na takie wakacje od wielu lat, myślałam że będzie mi to bardzo odpowiadało. No cóż, nic z tego, spacer, jakieś zakupy, gazeta, TV i co więcej. Niestety nic. Owszem była i kawiarnia i co więcej, dlatego że nie miałam zupełnie towarzystwa ogarniała mnie nuda maksymalnie. W domu wynajduję sobie zajęcia, ale w czasie wakacji nie potrafiłam sobie poradzic z tym nadmiarem czasu.
Uczęszczam na UTW, wykłady, języki, gimnastyka, wycieczki, spotkania z koleżankami w kawiarni to jest ,bo ktoś mądry zadbał o takich jak my. Idea ze wszech miar słuszna. Trzeba niektórym seniorom czas zorganizowac, a poza tym najważniejsze dla nas to bycie razem, wspólne działanie, to dopinguje, mobilizuje do jakiegokolwiek wysiłku. Samemu można jedynie leżec na kanapie i oglądac TV.


Granny. Nie wiem jak sa zorganizowane w Polsce instytucje UTW. Z pewnoscia w duzych miastach dzialaja dobrze i seniorzy sa usatysfakcjonowani. EU daje duze dotacje na organizacje zycia seniorow w krajach, ktore sa ich czlonkami. Moze powoli sytuacja sie zmieni.
Zgodze sie z Toba, ze w Klubach Seniora sa ludzie o przeroznych zainteresowaniach, poziomie wyksztalcenia....i cala reszta. Nie wyobrazam sobie rowniez niekonczacych sie dyskusji o firankach, czy pucowaniu mieszkania, ale nie zapomnij, ze to rowniez jest temat dla seniora.
W miejscu gdzie zyje, a przynajmniej spedzam wieksza czesc roku Kluby Seniora sa zorganizowane troche inaczej. Po pierwsze sa odplatne i prywatne, co daje mozliwosc selekcji. Kluby sa tematyczne: np Sztuka i Kultura, Sportowe, Turysm, Jezykowe, Milosnicy Gastronomii i nawet wg. narodowosci..... itd. Plus minus ludzie dobieraja sie wlasciwie i nie ma "szokujacych" sytuacji. Jezeli ktos nie pasuje do Klubu - nie przedluza mu sie czlonkostwa i sprawa zalatwiona. Naturalnie, warunki finansowe naszych Klubikow sa inne, bowiem nie mozna porownac pod tym wzgledem emeryta zachodniego do polskiego. Moze jednego dnia, ale nie dzisiaj - smutne ale prawdziwe i to mnie zlosci! Ogromna niesprawiedliwosc bez uzasadnienia.
Mimo to, mozna np dac ogloszenie w prasie, wyszukac ludzi, ktorzy beda tematycznie pasowali do siebie. Wyksztalcenie nie zawsze jest dobrym kryterium. Znam osoby, ktore nie maja doktoratow czy profesury ale ich kultura generalna, znajomosc wielu tematow jest zaskakujaca i przewyzszajaca nie raz tych super dyplomowanych.

Nie wiem jaki wykonywalas zawod - ale sa przeciez tzw "kolka" zawodowe seniorow, np lekarzy, prawnikow, dziennikarzy, nauczycieli ......? Moze w Twojej kategorii zawodowej istnieje jakis? Zycze Ci powodzenia w znalezieniu odpowiedniego klubiku.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem