Wątek: wrzody...
Wyświetl Pojedyńczy Post
  #17  
Nieprzeczytane 03-06-2012, 10:20
swistak2112's Avatar
swistak2112 swistak2112 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Dec 2011
Miasto: Pruszków
Posty: 254
Domyślnie

Cytat:
Napisał elisa1953
Witam.
Od dłuższego czasu miałam zgagi więc muszę brać tabletki osłonowe.Na jakiś czas miałam ulgę,ale przyjmuję wiele innych zaleconych leków na inne z chorzenia to osłona nie działa.
Od miesiąca miewam silne bóle żołądka które nie umiem wytrzymać.Dzisiejszej nocy męczyłam się aż do rana.
Poradźcie,co można wziąć doraźnie aby zadziałało?
Zwłaszcza że do lekarza mogę iść dopiero w poniedziałek.
Czy to może być wrzód żołądka?

Zgaga to zapalenie przełyku wywołane zarzucaniem kwasem solnym okolic wpustu żołądka. Zatem pomóc może albo zmniejszenie kwasowości w żołądku, albo mniejsza produkcja kwasu solnego, albo szybsze opróżnianie żołądka z treści pokarmowej, co zmniejsza stymulację komórek okładzinowych do produkcji kwasu.
Doraźne zmnieszenie kwasowości w domu to podanie środków które mogą zneutralizować kwas solny. Najpowszechniej stosowaną metodą jest płaska łyżeczka sody oczyszczonej rozpuszczona w pół szkalnki wody. Pomóc mogą leki apteczne np. Alugastrin i podobne.
Zmniejszenie produkcji kwasu to leki blokujące receptor H2 (bez recepty Ranigast, Famidyna) lub silniej działajace blokery pompy protonowej (bez recepty np. Bioprazol BIO). Hamują wydzielanie kwasu solnego i zobojętnianie jego nie jest konieczne.
Poprawa perystaltyki- leki są tu z przepisu lekarza np. Metoclopramid.

wszystkie dodatkowe leki należy konsulować z lekarzem, jeśli leczy się u niego inne choroby (ogólnie przyjmuje inne leki z przepisu lekarza). Wizyta u lekarza jest zatem niezbędna, gdy zgaga jest dokuczliwa lub trwa dłużej. Długotrwała zgaga może powodować ciężkie zapalenie przełyku a to może skutkować rozwojem przełyku Barretta, który jest stanem przedrakowym!.
Odpowiedź z Cytowaniem