Wyświetl Pojedyńczy Post
  #1  
Nieprzeczytane 17-04-2009, 03:41
Małgosia B.'s Avatar
Małgosia B. Małgosia B. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Posty: 511
Domyślnie Stare niezapomniane bajki naszego dzieciństwa


Od pewnego czasu, przypominają mi się, same przychodzą mi do głowy, wierszowane bajki z książeczek mojego dzieciństwa.
Prowadzę sobie na przykład spokojnie samochód jadąc na zakupy, a tu nagle w głowie zyczyna mi się deklamować Baśń o stalowym jeżu:
"Na ulicy Czterech Wiatrów
Niedaleko Bonifratrów
Do zachodnich ścian przytyka
Sklep Magika Mechanika......"
i pamięć gorączkowo szuka dalszego ciągu.
Albo
" Burak stroni od cebuli, A cebula doń się czuli: "Mój Buraku, mój czerwony, Czybyś nie chciał takiej żony?" Burak tylko nos zatyka: "Niech no pani prędzej zmyka, Ja chcę żonę mieć buraczą, Bo przy pani wszyscy płaczą."
A od czego to się zaczyna, myślę i myślę, i albo pamięć jest łaskawa, albo nie.
Wyszukałam na internecie sporo moich ukochanych starych bajek, ale są dwie, do których dotrzeć nie mogę. Jednej pamiętam tytuł: była to cieniutka (parę stron tylko) pomarańczowa książeczka pod tytułem "Królowa kwiatów". Chodziło o to, że kwiaty wybierały swoją królową i nie mogły się zdecydować (bratek był chyba za nieśmiały, a róża za dumna) i wreszcie na końcu wybrano kwiaty, które mróz wymalował na szybie. Przepiękna książeczka.

Gorzej z drugą, nie pamiętam nawet tytułu. Ta bajka była znacznie dłuższa; występują w niej świnka i osioł jako para głównych bohaterów. Pamiętam małe fragmenty :
"Okręt, patrzcie, okręt płynie,
Przybywajcie starzy, młodzi,
Pewnie goście jadą do nas,
Więc powitać ich się godzi."
i dalej okazuje się :
"Zwykła balia,a w tej balii,
Siedzą jakieś dwie pokraki."
później znowu osioł "Zakłada na piec nogi, najpierw jedną, potem drugą...".
A znowu świnka nie lubi się myć i odsyła miednicę z wodą mówiąc : "Proszę zabrać tę miednicę, bo ja jestem już umyta..." , co weszło naturalnie do repertuaru mojego dzieciństwa.
Czy któraś z Pań zna może te bajki?
Czy nie uważacie, że bajki naszego dzieciństwa też byłoby dobrze ocalić od zapomnienia ?
Odpowiedź z Cytowaniem