Wyświetl Pojedyńczy Post
  #25  
Nieprzeczytane 06-06-2019, 11:24
zCentrum's Avatar
zCentrum zCentrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Polska
Posty: 506
Domyślnie Mieczysław Pruszyński - "TAMCI" ...

Boje Władysława Studnickiego
strony 43-55
Rozmowa z Władysławem Studnickim opublikowana w „Bunt Młodych”, 25 luty 1936 r.
Władysław Studnicki (1867-1953) publicysta i działacz polityczny; autor wydanej w czerwcu 1939 roku książki, której nakład został w II Rzeczypospolitej skonfiskowany, „Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej”, w której przewidywał wojnę Polski
z Niemcami oraz bierność zbrojną Wielkiej Brytanii i Francji.

Fragment rozmowy o kolejnych rządach II Rzeczypospolitej i ich premierach.

„ … Przedtem rządziła u nas grupa sejmowa, a potem piłsudczykowska. Ani razu nie stali u steru państwa ludzie, którzy dorastaliby do swoich zadań.
Pytanie - Może takich nie ma?
Studziński - Możliwe. Ale mam wrażenie, że działa tu antytalent organizacyjny do wynalezienia odpowiedniego człowieka i dania mu władzy. U nas dwie rzeczy są niewybaczalne: talent i wiedza. Defraudacja prędzej! Zawsze mieliśmy dobór miernot. Moje obserwacje mi to mówią, że każdy profesor wybiera zazwyczaj nie najzdolniejszego ucznia na stanowisko docenta – by nie mieć niebezpiecznego współzawodnika. Reżyser wybiera najmniej zdolnych aktorów – nic też dziwnego, że teatr schodzi potem na manowce. Pismo upada, bo redaktor stara się zawsze wygryźć najzdolniejszego publicystę. Dlaczego najlepszymi redaktorami są ci, którzy przestali pisać. Partie przedmajowe wolały bogatych członków, obawiały się zdolnych – bano się konkurencji do tek i do mandatów. Podobnie przy tworzeniu rządu każda partia starła się, by z jej przeciwników otrzymywał tekę najsłabszy.
W ten sposób dochodziło do władzy miernot.”
__________________
Janusz
.......................................
„Ani smuć się zanadto, ani wesel za szybko.
Jedno i drugie zawsze na nas czeka”
Odpowiedź z Cytowaniem