Wyświetl Pojedyńczy Post
  #1338  
Nieprzeczytane 06-12-2022, 10:48
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 543
Domyślnie

Witam !

Komputer kwantowy po raz pierwszy symulował tunel czasoprzestrzenny

Komputer kwantowy to komputer który w ciągu 200 sekund jest w stanie wykonać obliczenia, które konwencjonalnemu komputerowi zajęłoby około 10 tysięcy lat!


Naukowcy po raz pierwszy wykorzystali komputer kwantowy Sycamore firmy Google do symulacji uproszczonego tunelu czasoprzestrzennego i przesłali przez niego fragment informacji kwantowej.

Marii Spiropulu z California Institute of Technology i jej współpracownicy użyli komputera kwantowego do symulacji tunelu czasoprzestrzennego – z czarnymi dziurami na obu końcach. Symulowali tunel przez który przeszła wiadomość i podróż tę odbyła bezusterkowo.

"Sygnał się mieszał, stał się papką, chaosem, a następnie poskładał się z powrotem i wyszedł niezmieniony po drugiej stronie”.


******

Tunele czasoprzestrzenne uważa się za rodzaj mostu pomiędzy dwoma odległymi miejscami we Wszechświecie. Naukowcy używają na nie określenia „most Einsteina-Rosena" na cześć dwóch fizyków, którzy to zjawisko opisali.

Tunele czasoprzestrzenne po raz pierwszy zostały opisane przez Alberta Einsteina i Nathana Rosena.
W 1935 roku dwaj fizycy teoretyczni ogłosili, że teoria względności dopuszcza istnienie „skrótów” w czasoprzestrzeni.

Czy możliwe jest połączenie dwóch miejsc w czasoprzestrzeni przejściem, które stanowiłoby drogę „na skróty” między odległymi rejonami kosmosu ?

Amerykańscy uczeni ogłosili w środę, że udało się im wytworzyć dwie niewielkie czarne dziury pomiędzy którymi udało się przesłać wiadomość przy pomocy czegoś, co może być interpretowane jako tunel czasoprzestrzenny.

Współautorka badania Maria Spiropulu z Caltech stwierdziła, że eksperyment dał wiele teoretycznych wskazówek dla dalszych badań, ale do przesłania takim tunelem czegoś złożonego, na przykład istoty żywej, jest jeszcze naprawdę bardzo daleko.
Doświadczenie nie zostało przeprowadzone fizycznie, ale jedynie w formie symulacji na niezwykle zaawansowanym komputerze kwantowym.

Naukowcom udało się uzyskać „niemowlęcy tunel czasoprzestrzenny”. Teraz krok po kroku chcą przejść do „dziecięcego” i „dorosłego” tunelu.

Naukowcy podkreślają, że droga od ich badań do tworzenia tuneli czasoprzestrzennych, jakie znamy jest bardzo, bardzo daleka. O powstaniu rzeczywistego tunelu czasoprzestrzennego na razie w ogóle nie może być mowy.

Istnieje ogromna różnica między czymś, co jest możliwe w teorii, a czymś, co jest możliwe w praktyce.

Nie ekscytowałbym się więc za bardzo tym, co udało nam się uzyskać.
Jednak, z drugiej strony, od czegoś trzeba zacząć.



Eksperyment spełnił funkcje tunelu czasoprzestrzennego i uczeni już zastanawiają się nad badaniami poza symulacją.


Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem