Wyświetl Pojedyńczy Post
  #6  
Nieprzeczytane 01-09-2020, 18:28
gjotka's Avatar
gjotka gjotka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2020
Miasto: Warszawa
Posty: 3 358
Uśmiech Witam!

31 sierpnia oficjalnie zakończyło się meteorologiczne lato, obejmujące trzy najcieplejsze miesiące w roku – czerwiec, lipiec i sierpień. Przed nami aż cztery rożne rodzaje jesieni – astronomiczna, fenologiczna, termiczna oraz meteorologiczna. Ta ostatnia rozpoczęła się dzisiaj
Jesień meteorologiczna
Jesień meteorologiczna każdego roku rozpoczyna się 1 września, a kończy 30 listopada. Jest to okres w pogodzie, kiedy występują coraz większe wahania temperatury w ciągu doby – zwłaszcza ma to miejsce we wrześniu i październiku w czasie panowania bezchmurnego wyżu, przybywa także dni chłodnych, mglistych i deszczowych oraz notowane są pierwsze przymrozki, niekiedy opady śniegu.
Jesień astronomiczna i kalendarzowa
Choć w kalendarzu oficjalnie jeszcze lato, 22 września o godz. 15.31 rozpocznie się astronomiczna jesień. W tym czasie Słonce wstępuje w znak Wagi i następuje zrównanie dnia z nocą. 23. września oficjalnie nazywany jest dniem jesieni kalendarzowej.
Jesień termiczna
Ta najważniejsza, termiczna jesień, panuje wówczas, gdy średnie temperatury dobowe wahają się w granicach od 5 do 10 stopni Celsjusza. Najwcześniej ta termiczna pora roku rozpoczyna się na północnym wschodzie i w górach – tam jej początek często pokrywa się z rozpoczęciem astronomicznej jesieni, a więc 23 września. Najpóźniej – około 10 października – termiczna jesień dociera na Wyżynę Lubelską, Nizinę Śląską, Lubuską i Wielkopolską.
Babie lato i szaruga
Według IMGW pierwsze dni astronomicznej jesieni, a termicznego polecia są zazwyczaj pogodne i określane bywają mianem „złotej jesieni”. Związane jest to ze zmniejszaniem się kontrastów termicznych między południem a północą kontynentu oraz oddawaniem ciepła zmagazynowanego w okresie letnim w oceanie.
W drugiej części jesieni astronomicznej zmienia się zarówno temperatura, jak i charakter opadów. Rzadziej występują burze, za to częściej występują mżawki czy całodzienny albo kilkudniowy, niezbyt intensywny, deszcz. W takich dniach temperatura oscyluje około 7 czy 8 st. C., a dodatkowo występuje dość silny wiatr. Na świeżym powietrzu jest naprawdę nieprzyjemnie. Mówimy wtedy o szarugach jesiennych.
Jesień fenologiczna
Ostatnią odmianą jesieni jest tzw. jesień fenologiczna. Dla wielu jest to najpiękniejszy okres w roku – liście na drzewach zmieniają kolory na złociste, brązowe i czerwone, w sadach dojrzewają owoce grusz, śliw i jabłoni. Pierwsze oznaki jesieni przyrodniczej pojawiają się w połowie września, zaś tzw. zaawansowana polska złota jesień następuje od początku października do połowy tego miesiąca.




Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem