Wyświetl Pojedyńczy Post
  #1120  
Nieprzeczytane 10-05-2016, 08:40
joannap's Avatar
joannap joannap jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Miasto: Kluczbork
Posty: 12 996
Domyślnie

Cd...
Według naukowców, istnieje nawet kompleks przeciwutleniaczy, który pomógłby uniknąć całkowitej utraty wzroku, zmniejszając o 25–30% ryzyko zaawansowanego zwyrodnienia plamki żółtej.

Mowa tu o mieszance:

luteiny,
zeaksantyny,
witaminy C,
witaminy E,
cynku i
miedzi11.
Przeciwutleniacze te występują w żółtku jajka oraz w kolorowych owocach i warzywach, a zwłaszcza w brokułach, szpinaku, kukurydzy i kapuście, w borówkach, malinach i jagodach. Cynk występuje w skorupiakach, a zwłaszcza w ostrygach.

Ale uwaga, same przeciwutleniacze nie wystarczą: aby chronić oczy, trzeba sobie dostarczać kwasy omega-3, które występują w tłustych rybach, w oleju rzepakowym, w mielonych ziarnach lnu i w oleju rydzowym12. Dzienne zapotrzebowanie wynosi 3,4 g DHA i 1,6 g EPA13 (DHA i EPA to dwie postaci kwasów omega-3 występujące w rybach).

Wreszcie, suplementacja witaminą D wydaje się łagodzić stan zapalny i spowalniać rozwój choroby14: zaleca się 4000 j.m. witaminy D3 dziennie w okresie od jesieni do wiosny, a nawet przez cały rok, jeśli nie możesz w pełni korzystać ze słońca. Ponieważ substancje te rzadko występują w żywności w niezbędnych ilościach, zaleca się spożywanie suplementów diety. W skład mieszanki stosowanej w najbardziej znanych badaniach dotyczących zwyrodnienia plamki żółtej wchodziły:

500 mg witaminy C,
400 j.m. naturalnej witaminy E,
10 mg luteiny,
2 mg zeaksantyny,
80 mg cynku,
2 mg miedzi.
Istotne jest, że obecnie w Stanach Zjednoczonych notuje się spadek liczby przypadków zwyrodnienia plamki żółtej, pomimo starzenia się populacji. Spadek ten mógłby być związany ze stosowaniem chroniących oczy suplementów diety, które zyskały na popularności od początku lat 2000 w związku z opublikowaniem badania AREDS, bardzo szeroko komentowanego w mediach.

Ponadto, zalecam następujące działania w celu ochrony oczu:

używanie jak najwięcej światła naturalnego: fale oświetlenia elektrycznego, a zwłaszcza diod, uszkadzają soczewkę i siatkówkę oka;
zwiększanie wielkości czcionki na monitorze: im większa czcionka, tym mniej zużywają się oczy;
systematyczne mruganie: warstwa łez, którą powieki rozprowadzają na powierzchni oka przy każdym mrugnięciu chroni i nawilża źrenicę. Mruganie służy także rozluźnieniu mięśni oka;
przeprowadzanie systematycznych przerw, przynajmniej przez 20 sekund co trzydzieści minut, kiedy pracujesz przed monitorem. Wykorzystaj te chwile na masaż oczu, przykładając dłonie do powiek. Ciepło dłoni i ciemność wspomogą rozluźnienie mięśni oka.
Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis


Newsletter Poczta Zdrowia...
__________________
http://joasia-po.blogspot.com/

Odpowiedź z Cytowaniem